Z uwagi na sytuację epidemiczną, obrady odbędą się w formie zdalnej.
O zwołaniu Rady Gabinetowej poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w mediach społecznościowych.
Napisał, że
posiedzenie będzie poświęcone strategii walki z COVID-19 oraz dalszej strategii działań państwa w walce z koronawirusem.
Spychalski przekazał, że po posiedzeniu prezydent będzie miał wystąpienie, na którym poinformuje o jego przebiegu i efektach.
Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller pytany o posiedzenie Rady Gabinetowej w czwartek w TVP Info zapewnił, że premier i prezydent są w stałym kontakcie zarówno w kwestii zwalczania pandemii, jak i m.in. powstawania kolejnych tarcz antykryzysowych.
Premier: Będą dodatkowe pieniądze na tworzenie punktów szczepień powszechnych
– Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno w sprawach gospodarczych tak, aby ten trudny czas przejść możliwie w dobry sposób, a z drugiej strony w konsultacjach, jeżeli chodzi o kwestie COVID-owe czy program szczepień. Tutaj prezydent wykazuje cały czas zaangażowanie – powiedział rzecznik rządu.
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent.
Stanowiska przedstawione w trakcie posiedzenia Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za „sprawę szczególnej wagi”.
Premier: Będę ponownie rozmawiał z szefową KE o dostawach szczepionek
Poprzednio Rady Gabinetowe prezydent zwoływał na początku września oraz w połowie marca 2020 r.; oba posiedzenia były poświęcone kwestii epidemii koronawirusa.
W marcu prezydent i ministrowie omówili przygotowany wówczas przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. We wrześniu tematem obrad była strategia walki z koronawirusem, informacja nt. sytuacji w szkolnictwie w dobie epidemii oraz ówczesna sytuacja na Białorusi.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że w Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 27 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 954 chorych, czyli najwięcej od początku pandemii.
„Niestety wraz ze spadkiem wieku zmniejsza się skłonność do szczepienia”