zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

RCL: Darmowe leczenie z użyciem robota dla chorych na nowotwór prostaty

08:25, 26.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Zapewnienie darmowego dostępu do zabiegu leczenia nowotworów gruczołu krokowego z wykorzystaniem systemu robotowego ma na celu projekt rozporządzenia, które ukazało się we wtorek w rządowym centrum legislacji.


Podziel się:   Więcej

Taką możliwość zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. „Już od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenia z użyciem robota (większość z nas zna go pod nazwą da Vinci). Docelowo operacje będzie wykonywać 14 ośrodków w kraju, przy rocznych wydatkach z NFZ rzędu nawet 25 mln zł” – poinformował na Twitterze.

Mowa o nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W ocenie skutków regulacji czytamy, że zanotowano istotne statystycznie różnice na korzyść operacji z zastosowaniem systemu robotowego (w porównaniu z operacjami klasycznymi) w odniesieniu do parametrów związanych z czasem trwania operacji, długością pobytu pacjenta w szpitalu oraz występowania śródoperacyjnych zdarzeń niepożądanych.

Robot da Vinci to technologia, która daje nowe możliwości zajrzenia w każdy zakamarek ludzkiego ciała i „wyłuskania” choroby w minimalnie inwazyjny dla chorego sposób. Robot pozwala przeprowadzić operację w trudnych anatomicznie przestrzeniach ciała – np. miednicy mniejszej – z zachowaniem marginesu onkologicznego. Pozwala też operować pacjentów z wysokim indeksem masy ciała.
Najczęstszymi wskazaniami do operacji robotycznej w chirurgii są zabiegi braku jelita grubego i żołądka. W urologii – operacji raka prostaty oraz wycięcia guzów nerki, a w ginekologii – operacje raka błony śluzowej jamy macicy oraz wycięcia ciężkiej i głębokiej endometriozy. Nie mniej ważne są operacje kardiochirurgiczne oraz operacje w zakresie głowy i szyi. Wszystkie te zabiegi można wykonać dzięki robotowi w sposób mało inwazyjny, w wizualizacji trójwymiarowej oraz dużym powiększeniu, co gwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu.

Projekt rozporządzenia ukazał się we wtorek wieczorem z adnotacją „skierowanie aktu do ogłoszenia”. Jak napisano, celem projektowanej nowelizacji rozporządzenia jest zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych, które dotychczas nie były dostępne dla pacjentów w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, a mających znaczenie dla poprawy zdrowia i wydłużenia życia pacjentów.