zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Refundacja leków i ustawa o prawach pacjenta tematami Senatu

07:58, 28.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziś Senat kontynuuje rozpoczęte w piątek posiedzenie. Senatorowie zajmą się nowelą ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zajmą się również ustawą dotyczącą likwidacji opłat za opiekę nad dzieckiem w szpitalu.


Podziel się:   Więcej

Celem noweli ustawy o refundacji leków jest usprawnienie procesu zaopatrzenia w wyroby medyczne przez zmianę regulacji dotyczących realizacji zleceń. Wprowadzone ułatwienia będą dotyczyły zarówno pacjentów, jak i wystawiających oraz realizatorów zleceń.

Senat zajmie się również nowelą ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która zakłada, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów przebywających w placówkach z dzieckiem lub z osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.


Ustawa ws. bezpłatnego pobytu przy dziecku w szpitalu bez poprawek komisji
Najpierw likwidacja, później przekształcenie

Ponadto Senat zajmie się nowelizacją Prawa spółdzielczego, która ma dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zakłada ona zniesienie możliwości „płynnego” przekształcania spółdzielni pracy w spółki handlowe. Zgodnie z nowelą najpierw spółdzielnia będzie musiała przejść proces likwidacji, zanim przekształci się w spółkę.

Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego

W porządku obrad Senatu jest też nowela Kodeksu postępowania administracyjnego, która wprowadza m.in. możliwość nadania pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE, co ma być równoznaczne z wniesieniem pisma do organu i uznaniem, że wymagany termin na dokonanie czynności został zachowany.

Zmiany o świadczeniach rodzinnych

Izba ma się zająć także zaproponowanym przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji projektem nowelizacji o świadczeniach rodzinnych. Celem projektu jest przyznanie osobom, które pobierają emeryturę z uwagi na sprawowanie opieki nad dzieckiem ze względu na jego stan zdrowia (tzw. emeryturę EWK) świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości stanowiącej różnicę między aktualną pełną wysokością świadczenia pielęgnacyjnego a pobieraną emeryturą EWK netto.

Uchwała w rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Senat ma też przeprowadzić drugie czytanie projektu uchwały w 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz w 30. rocznicę odrodzenia Senatu RP.

Przyspieszenie postępowań przed sądem. Rząd przyjął projekt zmian Kodeksu postępowania karnego

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
12-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych