zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rejestry państwowe do poprawy. Projekt ustawy w Sejmie

21:21, 15.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Wprowadzenie m.in. bazy danych kontaktowych, takich jak adresy e-mail, które obywatele podawaliby dobrowolnie, by ułatwić kontakt z administracją – przewiduje projekt ustawy, który we wtorek został skierowany do trzeciego czytania.


Podziel się:   Więcej

Posłowie podczas drugiego czytania projektu w Sejmie nie zgłosili do niego poprawek, tym samym został on skierowany do trzeciego czytania. Zgodnie z harmonogramem Sejmu głosowanie nad projektem planowane jest w środę.

Nowe przepisy zostały przygotowane przez resort cyfryzacji. Przewidują one zmiany m.in. w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, Prawie o aktach stanu cywilnego, Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Prawie telekomunikacyjnym i ustawie o zasadach przeprowadzania zbiórek publicznych.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości danych zgromadzonych w rejestrach państwowych poprzez wyznaczenie rejestru PESEL jako rejestru referencyjnego, względem którego powinny być sprawdzane dane wprowadzane w innych rejestrach. Wprowadza on także pojęcie systemu rejestrów państwowych, które wymagają zachowania odpowiednich standardów przetwarzania danych.

Istotna zmiana ma polegać także na wprowadzeniu ułatwień dla obywateli. „To jest wprowadzenie rejestru danych kontaktowych, gdzie obywatel dobrowolnie pozostawiając swoje dane, w tym adres poczty elektronicznej i/lub telefon komórkowy, pozwala w sytuacjach, które tego wymagają, które są potrzebne, doprowadzić do kontaktu między państwem, a obywatelem” – wyjaśniał wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

Ministerstwo zaproponowało również m.in. wprowadzenie możliwości pobierania odpisu z aktu stanu cywilnego w formie elektronicznej, by przyspieszyć proces przekazywania danych.

Komisja zajęła się projektem, który ma poprawić rejestry państwowe

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych