zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rekompensaty za podwyżki cen prądu? „Nie pracujemy nad projektem”

09:54, 04.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W tej chwili nie pracujemy nad projektem rekompensat za podwyżki cen prądu; będzie program związany z tzw. ubóstwem energetycznym, kierowany do osób, które ze względu na ceny prądu potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu był pytany w czwartek w Radiu Zet, kiedy będą obiecane przez wicepremiera, szefa MAP Jacka Sasina rekompensaty za podwyżki cen prądu.

– W ciągu ostatniego roku dosyć dużo zmieniło się, jeżeli chodzi o światową gospodarkę, ekonomię oraz w ogóle życie społeczno-gospodarcze – powiedział. Jak dodał, „w ostatnim roku wybuchła największa w historii po drugiej wojnie światowej epidemia, która wpłynęła na gospodarkę, w związku z tym część środków finansowych siłą rzeczy została przekierowana na pomoc poszczególnym grupom pracowników – powiedział rzecznik rządu.

Poinformował, że „w tej chwili trwa analiza tego, czy ten program będzie realizowany” . – Zaznaczył, że trzeba zastanowić się, czy środki finansowe lepiej jest przeznaczyć na pomoc pracownikom firmom, inwestycje, służbę zdrowia, czy na program dopłat do kosztów energii elektrycznej. – Tę trudną decyzję podejmuje rząd i musi mierzyć się z ograniczeniami finansowymi– oświadczył.

W tej chwili takiego projektu (dotyczącego dopłat do cen prądu) nie procedujemy, natomiast będzie program związany z tzw. ubóstwem energetycznym, kierowany do osób, które faktycznie ze względu na ceny prądu potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego” – zapowiedział rzecznik rządu.

Sasin: Jest plan rekompensat za wzrosty cen prądu w 2020 r.

Zapowiedzi Sasina i Kurtyki


We wrześniu 2020 r. wicepremier, szef MAP Jacek Sasin mówił, że jego zgodnie z zapowiedziami jego resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu, ale dysponentem tego projektu jest obecnie Ministerstwo Klimatu. Jak zaznaczył, rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd.

W połowie stycznia minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka poinformował, że w pierwszej połowie 2021 r. mają być gotowe rozwiązania ustawowe dotyczące rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej.

– Przygotowujemy projekt ustawy, który wesprze odbiorców wrażliwych. Odbiorcy wrażliwi to są tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego, czyli w dochodzie rozporządzalnym jest znaczący. Przyjmujemy, że jest to około 10 proc. Jeżeli 10 proc. naszych dochodów płacimy, to wtedy podpadamy pod taką definicję odbiorcy wrażliwego – zapowiedział Kurtyka.

Pytany o ubiegłoroczne zapowiedzi ministra Sasina, Kurtyka powiedział, że „świat się zmienił dosyć mocno przez ostatni rok. Natomiast sprawa, jeżeli chodzi o systemowe rozwiązanie kwestii cen energii, to jest w rękach ministra klimatu i środowiska”.

Projekt ustawy o rekompensatach za podwyżki cen prądu w wykazie prac rządu

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych