zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

11:15, 02.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu - poinformował Sejm w opublikowanym komunikacie.


Podziel się:   Więcej

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

„Relikwie zostały złożone w ufundowanym przez pos. Kurowską i pos. Kazimierza Chomę relikwiarzu i wprowadzone do znajdującej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła” - czytamy w komunikacie.

Św. Andrzeja Bobola (jezuita) nazywany jest apostołem Pińszczyzny i Polesia. Był gorliwym kaznodzieją i spowiednikiem. Chodząc po wioskach - od domu do domu i nauczając - przyczynił się do tego, że wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Otrzymał nawet przydomek „łowca dusz – duszochwat”. Jego postawa zrodziła jednak wrogość ortodoksów, która w czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść.Męczeńska śmierć św. Andrzeja w Janowie Poleskim 16 maja 1657 r., była jedną z najbardziej okrutnych spośród tych, jakie zna historia chrześcijaństwa. Chcąc zmusić go do porzucenia wiary Kozacy bili go do krwi, odzierali ze skóry, podpalali ogniem, wycięli mu skórę w formie ornatu, rany posypywali sieczką, odcięli mu nos, wargi, wykłuli jedno oko i powiesili głową do dołu.

Dekretem Stolicy Apostolskiej z 14 kwietnia 1992 r. św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem metropolii warszawskiej.


Prezydent: życie św. Andrzeja Boboli może być symbolem złożonych losów ojczyzny

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych