zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rogowska-Rajda: walka z oszustwami zawsze uderza w uczciwych

16:22, 20.03.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Rozwiązania, które wprowadza się dla ograniczenia oszustw podatkowych zawsze uderzają w uczciwych podatników – zeznała przed komisją śledczą b. wicedyrektor departamentu VAT w MF Beata Rogowska-Rajda.


Podziel się:   Więcej

Rogowska-Rajda pracowała w latach 2010–2017 w resorcie finansów, gdzie była zastępcą dyrektora departamentu podatku od towarów i usług.

Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) pytał o nowelizację ustawy, która zakładała m.in. odwrócone opodatkowanie na złom, dlaczego tak długo procedowano i dlaczego część została wyłączona z pilnej ścieżki legislacyjnej.

– Nie wiem, jakie były przyczyny rozłączenia – odpowiedziała Rogowska-Rajda. Dodała, że w 2010 roku toczyły się jeszcze cztery procesy legislacyjne, m.in. dot. ustawy podwyższającej stawki VAT o 1 punkt proc. czy implementacja dyrektywy UE dot. samochodów i paliw.

Stawicki: Szacunki luki VAT były bardzo uproszczone
 
 
 
...
 
Horała przypomniał, że w tym czasie organizacje branżowe zwracały uwagę, że w ich opinii w ustawie zakładającej m.in. odwrócone opodatkowanie na złom zabrakło precyzyjnej definicji złomu, co dawało możliwości obejścia ustawy. Rogowska-Rajda była pytana, czy pamięta okoliczności wpisywania tej definicji.

– Nie przypominam sobie takiej sytuacji, żeby sygnalizowano Ministerstwu Finansów problemy z definicją złomu – odpowiedziała. Dodała, że ustawa była konsultowana. – Te wątpliwości pojawiły się, kiedy ustawa została uchwalona. Wydaje mi się, że było takie spotkanie w ministerstwie, na które zostały zaproszone branże (...) wskazały, że pojawiły się wątpliwości w interpretacjach – mówiła. Dodała, że po tym spotkaniu MF wydało interpretację ogólną, zawierającą większość zgłaszanych przez branże postulatów. Rogowska-Rajda mówiła także, że branże często zgłaszały postulaty legislacyjne, które później trafiały do departamentów kontrolnych.

Zwracała też uwagę, że „odwrotne obciążenie to jest rozwiązanie pewnego rodzaju ostateczne (...) wprowadza się je wówczas, kiedy pion kontrolny czy organy kontrolne już nie są stanie naturalnymi, typowymi metodami takiego procederu czy narastania procederu ogarnąć” – powiedziała.
„Walka z oszustwami zawsze uderza w uczciwych

Świadek, odpowiadając na pytania posła Błażeja Pardy o szczegóły procesu legislacyjnego podkreślała, że jest on niesłychanie skomplikowany, a kiedy wokół powstających przepisów pojawiały się kontrowersje, stawał się jeszcze bardziej skomplikowany. Gdy pojawiały się rozbieżności i spory, rozstrzygał je albo Komitet Stały albo Rada Ministrów – tłumaczyła Beata Rogowska-Rajda.

Jak podkreśliła, w przypadku zmian w przepisach o podatku VAT zazwyczaj pojawiały się kwestie sporne, ponieważ „proponowane rozwiązania były restrykcyjne i często stały w sprzeczności z rozwojem przedsiębiorczości”, więc na Komitecie Stałym dochodziło do różnych tarć.

– Zawsze rozwiązania, które wprowadzamy celem ograniczenia oszustw, uderzają w uczciwych podatników i nakładają różnego rodzaju obowiązki, niestety. Zawsze występowały tarcia między liberalizacją przepisów i ułatwieniami, a dbaniem o interes budżetu państwa – zaznaczyła b. wicedyrektor. Jak mówiła, oponentem MF bywał najczęściej minister gospodarki.

Andrzej Czuma: nie mam wiedzy, która mogłaby pomóc komisji w rozwiązaniu sprawy

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
12-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych