zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Rotmistrz Witold Pilecki bohaterem polskiej wolności”. Prezydent na pokazie filmu „Pilecki”

19:06, 24.09.2015;   autor: akune;   źródło: TVP Info, IAR, PAP

– To bardzo ważny i znamienny moment. Film o może największym bohaterze Rzeczypospolitej połowy XX wieku – rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O człowieku, którego życiorysem można byłoby obdarzyć pewnie wiele osób. O człowieku, którego bohaterstwo, oddanie polskiej sprawie i ludziom trudno jest wysłowić – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w czwartek wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego wziął udział w uroczystym pokazie filmu „Pilecki”.


Podziel się:   Więcej

– To człowiek, który dla Polski, dla polskiego społeczeństwa, dla polskiego narodu poczynił wielkie zasługi i za te swoje zasługi zamiast odebrać honory wojskowe i odznaczenia państwowe został przez komunistów brutalnie i zdradziecko z pogwałceniem wszelkich zasad zamordowany – powiedział o rotmistrzu Witoldzie Pileckim prezydent.

Jak dodał, rzeczą niezwykle znamienną jest to, że życiorys, który pewnie mógłby spokojnie stać się fabułą niejednego hollywoodzkiego filmu pewnie byłby przebojem kinowym, gdyby rotmistrz Witold Pilecki był bohaterem Stanów Zjednoczonych.

– Przez tyle lat, po 1989 roku, nie doczekał się żadnego zobrazowania. Kiedy wreszcie znaleźli się ludzie, którzy postanowili to dzieło przeprowadzić, to polskie władze nie były zainteresowane tym, aby ten film wspomóc, aby to dzieło było w sposób należyty finansowane. Chcę to mocno zaakcentować, bo to dla mnie bardzo znamienne, kiedy widzę napis 25 lub 26 lat wolności. Cóż to za wolność, w której państwo nie widzi potrzeby upamiętnienia bohatera. Cóż to za wolność, w której państwo nie widzi potrzeby budowania postaw obywatelskich na tak bohaterskich ludziach – pytał prezydent.

Rotmistrz Pilecki człowiekiem niezłomnym

Jak podkreślił Andrzej Duda, szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego do dzisiaj nie zostały odnalezione. – Wierzymy w to głęboko, że zostaną odnalezione w trakcie dalszych prac na warszawskiej Łączce, gdzie dzisiaj wydobywa się ciała pomordowanych bestialsko przez komunistów żołnierzy wyklętych, rzeczywistych bohaterów polskiej wolności. Żołnierzy, którzy w walce o wolną, niepodległą i suwerenna Polskę nie poddali się nigdy, mimo że wiedzieli, że to jest walka beznadziejna i że przeciwnik jest tak potężny, że nie mają z nim żadnych szans, a jednak trwali. Byli niezłomni i takim właśnie największym przykładem niezłomności, obok pięknej postaci Inki, był właśnie rotmistrz Witold Pilecki – powiedział prezydent.

Podziękowania dla autorów i darczyńców filmu

Prezydent podziękował wszystkim, którzy pomogli w powstaniu filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Obraz powstał dzięki ofiarności osób, które wsparły projekt dobrowolnymi datkami. Andrzej Duda podziękował zarówno autorom, jak i darczyńcom.

– Chciałbym oddać hołd rodzinie rotmistrza, która przez lata komunizmu tyle wycierpiała. To smutne, że w III Rzeczpospolitej dopiero dzisiaj możemy zobaczyć film i to nie stworzony za środki państwowe, tylko ze środków prywatnych. Dzięki ofiarności zwykłych ludzi, a nie dzięki przyzwoitości polskiego państwa – dodał prezydent.


Możliwa ekshumacja ofiar terroru komunistycznego. Sejm znowelizował ustawę
 
 
 
...
 
Film na ekranach polskich kin od 25 września

Film "Pilecki" to fabularyzowany dokument przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 r. Film wyreżyserował Mirosław Krzyszkowski.

– Chcemy opowiedzieć historię uniwersalną o człowieku, którego ukształtowały wartości, który pozostał im wierny. Pilecki nie był bohaterem jednego czynu, ale przede wszystkim pracował nad sobą, kształtował swój charakter, był oddany rodzinie, ojczyźnie, służbie – mówi Krzyszkowski.

Jak podkreśla reżyser, twórcy chcieli „zrobić film o Pileckim, będąc jak najbliżej samego Pileckiego”. – Dlatego sięgaliśmy do wszelkiego rodzaju tekstów naszego bohatera: wspomnień, raportu, poezji – dodał.

W filmie wystąpił syn rotmistrza Pileckiego, Andrzej. Opowiada on o ojcu, którego zapamiętał z dzieciństwa, o zabawach, które Pilecki wymyślał dla dzieci, obrazach, które malował w wolnym czasie, pasji, z jaką oddawał się gospodarowaniu w majątku Sukurcze koło Lidy.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w maju 2014 r. W główną role wcielił się Marcin Kwaśny. W filmie wystąpili również Piotr Głowacki, absolwentka krakowskiej PWST Małgorzata Kowalska oraz członkowie rodziny Witolda Pileckiego. Przez plan zdjęciowy przewinęło się ok. 150 osób; zawodowych aktorów, ale także członków zespołu teatralnego „Czwarta Ściana” z Brzeszcz oraz grup rekonstrukcyjnych z Nowego Targu, Bielan i Nawojowej Góry.

Sceny plenerowe zrealizowano m.in. w dworze Tetmajerów w Łopusznej koło Nowego Targu, którego wnętrza posłużyły za rodzinny majątek Pileckich, pod Krzeszowicami, w Oświęcimiu, Brzezince i Brzeszczach.

Film powstał dzięki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento zbiórce publicznej, bez udziału i wsparcia instytucji państwowych. Na budżet – ok. 250 tys. zł – złożyły się darowizny ponad 2 tys. osób oraz dotacja nowojorskiego okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i wkład Auschwitz Memento.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami 1920 r., uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. Oficer Armii Krajowej, dobrowolny więzień Auschwitz, gdzie trafił 22 września 1940 r. i autor pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie.

Po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim. Później był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech, a po zakończeniu wojny powrócił do kraju. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r.; zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.


Rząd popiera ideę prezydenckiego projektu ws. poszukiwań ofiar komunizmu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych