zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozmowa premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec ws. budżetu UE

11:22, 27.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

O godz. 11.00 rozpoczęła się rozmowa premiera Mateusz Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelą Merkel; głównym tematem trwające negocjacje budżetowe w UE – poinformował w piątek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

W komunikacie opublikowanym na stronie Centrum Informacyjnego Rządu Müller podkreślił, że w agendzie rozmowy znajdą się również „bieżące zagadnienia unijne”.

Rzecznik rządu przypomniał także o czwartkowym spotkaniu Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, podczas którego podpisana została deklaracja dotycząca uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.

„Polska i Węgry uważają, że regulacje unijne muszą być zgodne z Traktatami i decyzjami podjętymi podczas lipcowego forum Rady Europejskiej” – napisał w komunikacie Müller.


Premier: Jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów


Premier: Europa ojczyzn - tak! Europa równych i równiejszych - nie!
Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Angela Merkel po czwartkowym wideoszczycie UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską.
– Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności – podkreśliła. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.


Premier na posiedzeniu RE podtrzymał negatywne stanowisko Polski ws. warunkowości

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych