zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec m.in. o relacjach euroatlantyckich i dwustronnych

15:21, 21.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii relacji euroatlantyckich oraz stosunków dwustronnych - poinformował w czwartek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

W nagraniu opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii Szczerski powiedział, że rozmowa obu prezydentów trwała prawie godzinę.

– Pierwszym z tematów omawianych przez prezydentów była kwestia relacja relacji euroatlantyckich, co wiąże się ze zmianą administracji amerykańskiej. Prezydenci Polski i Niemiec podkreślili, że nasze oba kraje powinny dziś dbać o to, by utrzymać amerykańskie zaangażowanie w więź euroatlantycką – powiedział Szczerski.

Jak wskazywał, to dziś wspólna rola Polski i Niemiec w tych relacjach, „by nowa administracja amerykańska utrzymała owo zaangażowanie w nasze bezpieczeństwo, w bezpieczeństwo wschodniej flanki, ale także w zaangażowanie i ekonomiczne, polityczne, militarne Stanów Zjednoczonej w Europie, jako część programu nowej administracji amerykańskiej”. Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Niemiec były - jak powiedział minister - kwestie dwustronne. – W tym roku będziemy obchodzić 30-lecie traktatu polsko-niemieckiego o współpracy i dobrym sąsiedztwie. W tym kontekście prezydenci mówili o obchodach tej rocznicy, ale także o tym, że ważne, by ta rocznica się zbiegła z postępem w tych głównych zagadnieniach dziś relacji polsko-niemieckich - powiedział Szczerski.

Przed południem rozmowa prezydentów Polski i Niemiec

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych