zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rozmowa z prezydentem ws. noweli ustawy o SN „zapewne w najbliższym czasie”

07:28, 09.02.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

W najbliższym czasie zapewne będzie rozmowa z prezydentem o nowelizacji ustawy o SN; będziemy pokazywać cały kontekst związany m.in. z Krajowym Planem Odbudowy – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził też zadowolenie z uchwalenia zmian w tzw. ustawie wiatrakowej.


Podziel się:   Więcej

Sejm odrzucił w środę wszystkie 14 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Według autorów noweli, posłów PiS, ma ona wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Nowelizacja stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Sejm uchwalił także nowelizację ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy wiatrakowej. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków. Nowelą zajmie się teraz Senat.

– Cieszymy się, że te dwie ustawy zostały przyjęte – powiedział Müller dziennikarzom po głosowaniach w środę wieczorem w Sejmie.


Komisja sejmowa negatywnie o poprawkach Senatu do noweli o SN
Zaznaczył, że nowelizacja ustawy o SN „została przyjęta bez poprawek Senatu”, a pytany, czy prezydent podpisze nowelę, rzecznik rządu powiedział, że „to już kompetencja prezydenta”. – My będziemy oczywiście pokazywać cały kontekst związany z tą ustawą, ze środkami z KPO, z kontekstem geopolitycznym. W najbliższym czasie zapewne z panem prezydentem będziemy rozmawiać – dodał Müller.

Wyraził zadowolenie z przyjęcia nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. – Ustawa dotycząca farm wiatrowych jest kompromisem między przedłożeniem rządowym a propozycjami zgłaszanymi w Sejmie. Jesteśmy usatysfakcjonowani, ponieważ to był jeden z ważnych projektów, który różnił niektóre osoby w naszym obozie, ale jak widzimy, dzisiaj przeszedł bez problemu – powiedział.

Za mało prawdopodobne uznał, by Solidarna Polska, która sprzeciwiała się nowelizacji, poparła przyszłe poprawki Senatu. – Raczej nie ma takiej sposobności. Opozycja, jeżeli będzie zgłaszała poprawki, to raczej liberalizujące tę ustawę, skracające dystans, o którym mowa w tej ustawie, a Solidarna Polska jest za zwiększeniem tego dystansu. Więc nie obawiam się, żeby był jakikolwiek problem z odrzuceniem poprawek Senatu – ocenił rzecznik rządu.


Senat: Komisje rekomendują 14 poprawek do nowelizacji ustawy o SN
Dodał, że nie podziela zarzutów prezesa SP, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że zmiana przepisów jest uleganiem szantażowi Komisji Europejskiej. – Uważam, że to jest ustawa, która ma dobry, kompromisowy charakter. Z jednej strony poszerza możliwości inwestycyjne, z drugiej nie wraca do przepisów, które były uchwalone wiele lat temu, nie ma wolnej amerykanki w zakresie stawiania wiatraków, są jasno określone odległości – mówił.

Dodał, że nowelizacja to także „kompromis pomiędzy oczekiwaniami związanymi ze zwiększeniem niezależności energetycznej przez zwiększenie produkcji z odnawialnych źródeł energii a drugą stroną, która słusznie podnosiła argumenty, że te odległości (między elektrownią wiatrową a m.in. zabudowaniami) powinny być w taki sposób skonstruowane, żeby zabezpieczać życie lokalnej wspólnoty i odpowiedni komfort życia”.

Według rzecznika rządu ustawa o ograniczeniu cen ciepła, do której Sejm przyjął w środę niektóre poprawki Senatu, jest uzupełnieniem wcześniejszych regulacji mających złagodzić wzrost cen energii. – Tak jak zapowiadaliśmy, gdy zaczynał się kryzys energetyczny, będziemy tworzyć rozwiązania, które będą wspomagały Polaków w trudnych chwilach – powiedział. Powołał się na ustawy o dodatku węglowym i redystrybucji węgla przez samorządy oraz o mrożeniu cen energii elektrycznej i gazu. – Ta ustawa też dotyczy kwestii ograniczenia podwyżek w zakresie ciepłownictwa w tych miejscach, w których okazało się, że poprzednie instrumenty nie były wystarczające – dodał.


Debata nt. projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt skierowany do dalszych prac

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
20-03-2023
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych