zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozmowy polsko-litewskie o bezpieczeństwie i ćwiczeniach „Defender 2020”

21:51, 25.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Intensyfikacja kontaktów w dziedzinie bezpieczeństwa Polski i Litwy, a także innych państw regionu jest tematem rozpoczętej we wtorek, dwudniowej wizyty w Wilnie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha.


Podziel się:   Więcej

Wizyta jest pokłosiem deklaracji, jaką prezydenci Litwy i Polski podpisali przed rokiem, a która dotyczy umacniania polsko-litewskiego partnerstwa w sferze bezpieczeństwa. Wizyta jest też „podyktowana wolą, zgodnie z życzeniem prezydenta Andrzeja Dudy, żeby intensyfikować kontakty z nową administracją prezydenta Litwa – powiedział dziennikarzom Soloch, podsumowując pierwszy dzień wizyty.

We wtorek szef BBN spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem, doradcą prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy do spraw bezpieczeństwa Vytautasem Żukasem, posłami z sejmowej komisji bezpieczeństwa i obrony oraz z szefem Sztabu Generalnego gen. dyw. Gintautasem Zenkevicziusem.

Jak poinformował Soloch, rozmowy dotyczyły afiliowania polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej i litewskiej brygady zmechanizowanej Żelazny Wilk (Geleżinis Vilkas) do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND NE) z siedzibą w Elblągu oraz określenia zadań polsko-litewsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG i możliwości skierowania jej na misje wojskowe. Rozmawiano też o cyberbezpieczeństwie nie tylko w kontekście współpracy polsko-litewskiej, ile współpracy regionu Morza Bałtyckiego, grupy B9, a także Inicjatywy Trójmorza.

– Dla nas najważniejsze, aby ta współpraca (...), nasza aktywność wewnątrz NATO prowadziła do wzmocnienia obecności w regionie zarówno sojuszniczej, jak i budowanie własnej zdolności do odstraszania – powiedział szef BBN.

Szef BBN: W Polsce rozegra się znaczna część lądowego wymiaru ćwiczeń DEFENDER-Europe 2020
Defender Europe 2020

Rozmowy w Wilnie dotyczyły również zbliżających się ćwiczeń Defender Europe 2020, największych od 25 lat ćwiczeń wojskowych z udziałem wojsk amerykańskich i państw NATO. Udział w nich weźmie blisko 37 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. Amerykanów.

Szef BBN podkreślił, że współpraca Polski z Litwą „w dziedzinie bezpieczeństwa ma znaczenie kluczowe”. – Litwa jest naszym partnerem strategicznym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. (...)Mamy praktycznie takie same poglądy na kwestie związane z przyszłością Sojuszu – powiedział. – Są pewne niuanse w rozłożeniu akcentów, ale to wynika z naszego położenia, Polski i Litwy – dodał szef BBN, przypominając, że Litwa ma znacznie dłuższą granicę zarówno z Rosją jak i Białorusią.

W drugim dniu wizyty, we środę, Paweł Soloch spotka się z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem i wiceministrem obrony Vytautasem Umbrasasem.

Po południu szef BBN uda się na Łotwę, gdzie odbędzie szereg spotkań z przedstawicielami władz tego kraju. Odwiedzi też bezę wojskową a Adażi, gdzie stacjonują żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Szef BBN: Wiosenne manewry wojsk amerykańskich ćwiczeniem realnych zdolności wojskowych

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych