zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozmowy prezydentów Polski i Gruzji w Warszawie

10:36, 07.05.2019;   autor: msies, akune;   źródło: PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili rozpoczęła we wtorek oficjalną wizytę w Warszawie. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Zaplanowano także rozmowy plenarne oraz debatę poświęconą dziesięcioleciu Partnerstwa Wschodniego.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Salome Zurabiszwili przyleciała do polskiej stolicy już w poniedziałek. Została oficjalnie powitana w Warszawie we wtorek rano.

Na ten dzień zaplanowane jest także spotkanie prezydentów w cztery oczy oraz rozmowy plenarne, po których oboje wystąpią na wspólnej konferencji prasowej.

Po południu prezydent Gruzji ma zaplanowane spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Złoży również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.

Następnie, wraz z prezydentem Dudą, Zurabiszwili weźmie udział w debacie zatytułowanej „Dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego. Lekcje dla Gruzji i Polski”, która odbędzie się w Belwederze. Wizytę zwieńczy oficjalny obiad w pałacu prezydenckim.


Gruzja: Była francuska ambasador Salome Zurabiszwili prezydentem

 
 
 
...
 
15 lat Polski w UE

Wizyta Zurabiszwili w Warszawie wpisuje się w ciąg aktywności prezydenta Dudy związanych z UE, zapoczątkowany ubiegłotygodniowymi obchodami 15-lecia polskiej akcesji do wspólnoty.

W tym tygodniu, podczas rozmów z prezydent Gruzji oraz podczas środowego spotkania z prezydentami państw Europy Południowo-Wschodniej w Tiranie, prezydent Duda ma położyć nacisk na przesłanie o „otwartych drzwiach” do Unii oraz podkreślić „rolę i znaczenie polityki europejskiej zarówno na wschodzie, jak i na południu” – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.Uwagi polskich obserwatorów do przebiegu wyborów prezydenckich w Gruzji
Program Partnerstwa Wschodniego UE

Program Partnerstwa Wschodniego UE powstał w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji. Obejmuje sześć krajów: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.

Jak informował szef MSZ Jacek Czaputowicz, w związku z dziesięcioleciem programu Polska planuje kampanię na rzecz podniesienia jego statusu. Wśród proponowanych przez Polskę rozwiązań są m.in. stworzenie sekretariatu PW, który utrzymywałby stale kontakty z UE, prezydencji Partnerstwa, która współpracowałaby z prezydencją unijną, instrumentu monitorowania postępów państw we wdrażaniu reform, a także zintensyfikowanie współpracy sektorowej, w tym np. poprzez zniesienie opłat roamingowych dla obywateli państw PW.

W przyszłym tygodniu w Brukseli planowane jest spotkanie z udziałem szefów dyplomacji krajów Partnerstwa, szefów MSZ państw unijnych i wysokiej przedstawiciel UE ds. międzynarodowych związane z dziesięcioleciem programu. Liderzy państw PW zostali też zaproszeni na uroczystą kolację przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.


Prezydent w Gruzji: drzwi do NATO i UE muszą pozostawać otwarte

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
05-12-2019
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych