zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozmowy w KPRM o zasadach lotów najważniejszych osób w państwie

09:46, 12.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Spotkanie szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka m.in. z szefami klubów parlamentarnych w sprawie wypracowania ostatecznego kształtu przepisów dot. zasad lotów najważniejszych osób w państwie odbędzie się dziś w KPRM – poinformował w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

– Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, o godz. 14. odbędzie się spotkanie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ministra Michała Dworczyka z szefami klubów parlamentarnych, ale również z przedstawicielami Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP. Ono będzie służyło wypracowaniu ostatecznego kształtu tych przepisów. Ale pewne fundamentalne zasady zostały sformułowane – powiedział w „Sygnałach Dnia” w radiowej jedynce Sasin.

Jak dodał „fundamentalne zasady, to po pierwsze pełna jawność i transparentność”.

– Nie tak, jak w tej chwili dopiero na żądanie dziennikarzy, żeby te dane były ujawniane, ale żeby każdy lot, który będzie miał status HEAD, czyli będzie dotyczył najważniejszych osób w państwie, będzie podawany do publicznej wiadomości, bezpośrednio po tym, jak się odbył. Tam będzie cel podróży, skład delegacji, kto w tym locie uczestniczył – to będzie jawne dla opinii publicznej – tłumaczył.

Po drugie – jak mówił – zapisane będą „bardzo wyraźne zasady, kto może podróżować”.

– I tutaj mówimy tylko o oficjalnych delegacjach. Jeśli członkowie rodzin – czy to najważniejszych osób w państwie, czy to parlamentarzystów – nie będą wchodziły w skład tych delegacji, nie będą mogły również uczestniczyć w tych lotach – zaznaczył.

Kolejny zapis ma dotyczyć uprawnienia dla szefa kancelarii premiera, który ma stać na straży przestrzegania tych przepisów, „łącznie z prawem odmowy tych lotów, jeśli te przepisy miały by być złamane”.

– To są te fundamentalne zasady, teraz czas na rozmowy o szczegółach – wskazał Sasin.

Marek Kuchciński złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu
Projekt ustawy ws. lotów służbowych

W ostatni piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawił niektóre z założeń do projektu ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie. Propozycje zakładają, m.in. wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD, zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach.

Dworczyk zapowiedział, że do pracy nad nową ustawą o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie, KPRM zaprosi szefów innych kancelarii, w tym: prezydenta, Sejmu i Senatu, a ponadto Urząd Lotnictwa Cywilnego i MON. Ponadto, aby ustawa była ponadpartyjna, zaproszenie do wspólnych prac dostaną szefowie wszystkich klubów parlamentarnych, lub osoby przez nich delegowane.

Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiedział pod koniec lipca w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji ws. lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Prezes PiS poinformował wówczas, że zwrócił się do ministra obrony narodowej, szefa KPRM i poprosił prezydenta, by stworzyć przepisy regulujące loty służbowe. Zadeklarował, że PiS chce, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego.

Terlecki o wniosku o odwołanie Kuchcińskiego: Jest niepoważny
Dymisja marszałka Sejmu

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną.

W ubiegły poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

W ostatni piątek Kuchciński złożył rezygnację, a Sejm na nowego marszałka wybrał b. szefową MSWiA Elżbietę Witek.

W ubiegłą środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego.

Kuchciński o zarzutach dot. syna: atakowanie członków rodziny jest niestosowne

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
04-06-2020
  • 11. posiedzenie Sejmu – dzień czwarty 11:30
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych