zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozpoczął się unijny szczyt. Jednym z głównych tematów pakiet budżetowy

15:44, 10.12.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, Twitter

W Brukseli unijni przywódcy zasiedli w czwartek do stołu obrad, a jednym z głównych tematów jest pakiet budżetowy i dołączony do niego mechanizm warunkowości wypłaty funduszy.


Podziel się:   Więcej

Przywódcy mają nadzieję, że w czwartek unijnej „27” uda się znaleźć porozumienie ws. unijnych wieloletnich ram finansowych. Punktem wyjścia dyskusji ma być wypracowana w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli propozycja kompromisu, która została zaprezentowana w Brukseli w środę.

Jak dowiedziała się PAP nieoficjalnie, większość krajów UE wyrażało zadowolenie, że udało się przełamać impas. – Wątpliwości wyrażali Duńczycy, Holendrzy, Finowie, w mniejszym stopniu Szwedzi – poinformowało źródło unijne.

Polscy dyplomaci przekazali w środę, że projekt kompromisu likwiduje uznaniowość w mechanizmie warunkowości dot. budżetu UE.

– Uzyskaliśmy gwarancje tego, że mechanizm warunkowości nie jest po to, aby zastępować procedurę art. 7, tylko koncentruje się na ochronie interesów finansowych i budżetowych UE. Dodatkowo, w tekście jest też hamulec bezpieczeństwa, w postaci skierowania danej sprawy do Rady Europejskiej. (...) Od uznaniowości, czy coś jest praworządne, czy też nie jest, jest art.7 traktatu – powiedział jeden z polskich dyplomatów.


Pakiet budżetowy, ochrona klimatu, koronawirus. Dziś rozpoczyna się szczyt UE w Brukseli

O czym będą dyskutować politycy?


Budzący w ostatnich tygodniach sporo emocji w UE budżet to jednak nie jedyny temat spotkania szefów rządów i głów państw. Szef Rady Europejskiej Charles Michel napisał w liście do unijnych liderów, że na szczycie omówiona ma zostać sytuacja pandemiczna w UE.

– Z zadowoleniem przyjmujemy pozytywne zmiany w zakresie szczepionek. Nie oznacza to jednak, że pandemia się skończyła. Możemy teraz przyspieszyć nasze przygotowania do wprowadzenia i dystrybucji szczepionek. Musimy kontynuować nasze wysiłki w celu skoordynowania badań i znoszenia ograniczeń, w tym dotyczących podróży, jeśli pozwala na to sytuacja epidemiologiczna – wskazał.

Wyraził też przekonanie, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie pakietu, który umożliwi szybkie wdrożenie zarówno wieloletnich ram finansowych, jak i funduszu odbudowy.Środowisko, klimat i energia. Projekt budżetu na 2021 r. bez uwag komisji

Zmiany klimatu


Popołudniowa sesja w czwartek będzie poświęcona zmianom klimatu. Michel liczy, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji do co najmniej 55 proc. do 2030 r. z obecnych 40 proc.

„Jest w zasięgu ręki. Prace nad najlepszą drogą do osiągnięcia tego ambitnego celu są zaawansowane. Byłoby to dużym osiągnięciem" - napisał w liście.


PE poparł podniesienie celu redukcji emisji gazów na 2030 rok do 60 proc.

Dyskusja o relacjach z USA i Turcją


Podczas kolacji przywódcy mają dyskutować o stosunkach z USA po wyborach prezydenckich w tym kraju, jak również stosunkach z Turcją.


Wybory w USA tematem narady unijnych ministrów i sesji PE

W piątek dyskusja ma dotyczyć m.in. bezpieczeństwa. – Ataki terrorystyczne, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni, tylko wzmocniły naszą determinację do współpracy w walce z terroryzmem, radykalizacją i brutalnym ekstremizmem. Skoncentrujemy się w szczególności na środkach operacyjnych, które dodatkowo wzmocnią naszą współpracę – wskazał szef Rady Europejskiej.


Szef BBN: Polscy żołnierze pojadą do Turcji w ramach misji NATO

Sytuacja gospodarcza


Na zakończenie szczytu do przywódców dołączą prezes EBC i szef Eurogrupy. Ma to być okazją do omówienia sytuacji gospodarczej oraz postępów w budowie unii bankowej i unii rynków kapitałowych.

Michel poinformował też, że w programie szczytu nie planuje dyskusji o brexicie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma jedynie poinformować przywódców o stanie negocjacji.


Premier Mateusz Morawiecki przybył do Brukseli na szczyt UE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych