zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozpoczął się unijny wideoszczyt nt. pandemii i bezpieczeństwa

15:51, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

W czwartek po południu rozpoczął się dwudniowy wideoszczyt Rady Europejskiej poświęcony pandemii COVID-19 i kwestiom bezpieczeństwa. Przywódcy mają rozmawiać, jak poprawić koordynację w walce z koronawirusem i przyspieszyć dostarczanie szczepionek do państw członkowskich.


Podziel się:   Więcej

Priorytetowym tematem będzie przyspieszenie szczepień i zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko Covid-19.

„Nasza walka z pandemią Covid-19 trwa. Wciąż jest to trudne wyzwanie ze względu na pojawianie się nowych wariantów i konieczność znalezienia właściwej równowagi między ograniczeniami a płynnym przepływem towarów i usług na wspólnym rynku” – napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do szefów unijnych państw i rządów.

Przyspieszanie szczepień w całej Unii oznacza konieczność przyspieszenia procesu autoryzacji szczepionek, a także ich produkcji i dystrybucji. Zdaniem Michela będzie to wymagało na przykład poszukiwania rozwiązań, które pozwolą na współpracę producentów w celu zwiększenia produkcji w UE.

Liderzy mają też dyskutować, jak zapewnić przewidywalność dostaw szczepionek i zmusić firmy farmaceutyczne do wypełniania swoich zobowiązań.


Szczepienia i bezpieczeństwo. Wideoszczyt UE z udziałem premiera

Restrykcje związane z pandemią


Rozmowy mają też dotyczyć restrykcji nakładanych przez państwa członkowskie z powodu pandemii, w tym dotyczących nieistotnych podróży.

Kolejne punkty obrad szczytu to dalsze prace nad wspólnym stanowiskiem w sprawie świadectw szczepień.

Bezpieczeństwo i obrona


W piątek unijni liderzy mają rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa i obrony. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg dołączy do nich na początku wideokonferencji w celu wymiany poglądów na temat współpracy UE-NATO.

Następnie ma rozpocząć się dyskusja, jak poprawić wspólną zdolność reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa. Michel chce, aby przywódcy UE poświęcili czas cyberatakom i zagrożeniom hybrydowym, które stanowią bardzo realne wyzwania dla bezpieczeństwa.

Omówione mają być też stosunki z południowym sąsiedztwem.

List do szefa Rady Europejskiej


W środę premierzy Polski, Hiszpanii, Danii i Belgii oraz prezydent Litwy napisali list do szefa Rady Europejskiej, w którym apelują o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

Liderzy apelują w nim o zwiększenie dostaw szczepionek.

„Nadzwyczajny szczyt UE w tym tygodniu odbywa się we właściwym czasie. Terminowy dostęp Europy do wystarczającej liczby szczepionek pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowo szybkiego rozwoju nowych szczepionek o wysokiej jakości, trudności produkcyjne nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień. W połączeniu z pojawieniem się nowych mutacji COVID może to zagrozić naszej drodze do pełnej odbudowy i normalnego życia” – czytamy w liście Mateusza Morawieckiego, Pedro Sancheza, Mette Frederiksen, Alexandra De Croo i Gitanasa Nausedy.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych