zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rozpoczęła się 76. sesja ZO ONZ. Głos zabierze prezydent Andrzej Duda

15:00, 21.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa wystąpi podczas debaty generalnej ZO tuż po północy w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1955 r. pierwszym mówcą podczas wtorkowej sesji Zgromadzenia Ogólnego jest prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Jako drugi wystąpi prezydent USA Joe Biden.

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym, które sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał walką z egzystencjalnym zagrożeniem.

– Pan prezydent będzie aktywnie uczestniczył w pracach tych wszystkich dużych bloków tematycznych. Oczywiście my, jako Polska, wzbogacamy je o naszą własną wrażliwość, nasze własne spojrzenie na sprawy istotne także z naszego punktu widzenia, tzn. bezpieczeństwa regionalnego, z tym, co wiąże się z naszą częścią świata – wyjaśnił wcześniej ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, prezydent Duda w swym przesłaniu wskaże m.in. na potrzebę międzynarodowej solidarności. Podkreśli także, jak ważne dla pokoju światowego jest przestrzeganie prawa.

Oprócz wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego, zaplanowanego na godz. 18.15 lokalnego czasu (0.15 czasu polskiego), wtorkowy program polskiego przywódcy obejmie udział w porannej uroczystości otwarcia 76. sesji. Głowa państwa ma się też spotkać z Guterresem oraz jego zastępcą ds. operacji pokojowych Jean–Pierre'em Lacroix.


Prezydent Duda wystąpi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ
 
 
 
...
 

Spotkania prezydenta Dudy w Nowym Jorku


Na wtorek przewidziane są rozmowy prezydenta Dudy z prezydentami: Brazylii Jairem Bolsonaro, Mołdawii Maią Sandu, Mongolii Uchnaagijnem Churelsuchem, Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim.

Polski przywódca ma się też spotkać z reprezentacją think tanku waszyngtońskiego Atlantic Council. Odbędzie się to w przeddzień rozpoczęcia warszawskiego, trzeciego spotkania ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno–Klimatycznej (P–TECC). Gospodarzami szczytu są minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz minister energii USA Jennifer Granholm. Bierze w nim też udział Atlantic Council Global Energy Center.

Kolejne dni wizyty prezydenta Dudy, która potrwa do piątku, staną pod znakem rozmów z zastępcami sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem, a także ds. wsparcia operacyjnego Atulem Khare. Zaplanowane jest wystąpienie polskiego przywódcy online w trakcie wirtualnego szczytu żywnościowego ZO, udział w wirtualnym dialogu wysokiego szczebla nt. energii oraz spotkanie biznesowe z delegacją US Chamber of Commerce.

Prezydent Duda spotka się z prezydentami Czarnogóry – Milo Dukanovicem, Estonii – Kersti Kaljulaid, Łotwy – Egilsem Levitsem oraz Litwy Gitanasem Nausedą.

Pobyt pary prezydenckiej w Nowym Jorku uzupełni wizyta w Strefie Zero ze złożeniem wieńca pod Drzewem Przetrwania, odwiedzinami National September 11 Memorial and Museum oraz pomnika upamiętniającego ofiary 9/11.

Spotkanie z Polonią


W trakcie pobytu w USA polski przywódca spotka się także z Polonią. Przewidziane jest jego wystąpienie do amerykańskich Polaków w Linden, w stanie New Jersey. W nowojorskim konsulacie RP rozmawiał będzie z osobami ocalałymi z ataków na World Trade Center oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej. W siedzibie Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej spotka się z kombatantami z okazji 100–lecia tej organizacji.

– Zgromadzenie Ogólne jest jedynym ciałem, w którym reprezentowane są 193 kraje i to ciało, kiedy mówi jednogłośnie, kiedy decyduje w jakiejś sprawie, staje się to międzynarodowym sumieniem – ocenił wcześniej nowy szef ZO Abdulla Shahid.

Lista ważnych nieobecnych przywódców światowych na 76. sesji obejmuje m.in. prezydentów: Chin Xi Jinpinga, Rosji Władimira Putina, Francji Emmanuela Macrona oraz Iranu Ebrahima Raisi.


Spychalski: Prezydent na forum ONZ będzie mówił m.in. o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych