zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozpoczęła się oficjalna wizyta premiera Słowacji w Warszawie

10:36, 10.06.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Od oficjalnego powitania przez premiera Mateusza Morawieckiego na dziedzińcu KPRM rozpoczęła się czwartkowa wizyta w Warszawie szefa rządu Słowacji Eduarda Hegera. Tematami rozmów obu premierów będą kwestie współpracy dwustronnej oraz regionalnej, w tym w formacie V4 oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza.


Podziel się:   Więcej

To pierwsze oficjalne dwustronne spotkanie Morawieckiego z Hegerem odkąd został on nominowany na stanowisko szefa słowackiego rządu 1 kwietnia br.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera premierzy będą omawiać takie kwestie, jak wyzwania związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków pandemii Covid-19, polityką społeczną i migracyjną, a także najważniejsze bieżące kwestie z zakresu polityki rozszerzenia. - Tematem rozmów będzie także polityka wschodnia Unii Europejskiej, w tym sytuacja na Białorusi oraz relacje z Rosją, w kontekście przygotowań do debaty przywódców planowanej podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej - wskazał.

Po zakończeniu rozmów, po godz. 12, planowana jest wspólna konferencja prasowa szefów rządów Polski i Słowacji. Następnie premierzy wspólnie złożą kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 535 pluton Armii Krajowej „Słowaków”.

Müller zwrócił uwagę, że współpraca Polski i Słowacji w ostatnich latach pozostaje bardzo intensywna - regularnie odbywają się spotkania polityczne na najwyższym szczeblu, zarówno w formule dwustronnej, jak i wielostronnej, zwłaszcza w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Premier: Zrobimy wszystko by promować obecność firm niemieckich w Polsce
 
 
 
...
 
- Wyrazem szczególnych relacji sąsiedzkich była pomoc, jakiej udzieliliśmy Słowacji w ramach drugiej rundy ogólnonarodowego testowania pod kątem Covid-19 w styczniu 2021 roku. Do południowego sąsiada pojechało wówczas ponad 200 medyków i strażaków-ratowników medycznych z Polski. Udostępniliśmy również pacjentom ze Słowacji miejsca w szpitalach - przypomniał rzecznik polskiego rządu.

Dodał, że pandemia COVID-19 znalazła odzwierciedlenie w polsko-słowackiej wymianie handlowej; w 2020 r. obroty handlowe spadły o 4,8 proc. Mimo to, zaznaczył Polska pozostaje trzecim największym partnerem handlowym Słowacji z obrotami na poziomie 10 mld euro. - W 2020 roku Polska zajmowała pozycję trzeciego najważniejszego partnera w słowackim eksporcie i czwarte miejsce w słowackim imporcie. Corocznie odbywają się spotkania w ramach Słowacko-Polskiego Forum Gospodarczego - wskazał.

Müller ocenił, że szczególnym wymiarem relacji polsko-słowackich jest współpraca na szczeblu władz samorządowych regionów, miast i gmin. - Słowackie i polskie regiony mają podpisanych 9 umów o partnerstwie. Prawie trzysta polskich miast i gmin współpracuje z ponad dwustoma słowackimi miastami i gminami. Współpracę realizują także miasta partnerskie. Wspólne projekty regionalne realizowane są między innymi w ramach europejskiego programu Interreg. Intensywne kontakty rozwijają się na pograniczu, w tym w ramach euroregionów Tatry, Beskidy i Karpaty - wymienił.

Podkreślił, że Polska i Słowacja współdziałają przy realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych, takich jak połączenia drogowe i przesyłowe na osi północ-południe. Trwa - dodał - budowa nowego połączenia między gazowymi systemami przesyłowymi Polski i Słowacji.

- Projekt znajduje się na unijnej liście priorytetowych projektów infrastrukturalnych (PCI) i otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Jest to jeden z kluczowych projektów składających się na gazowy Korytarz Północ-Południe, który umożliwi bezpośredni przesył gazu między Polską i Słowacją oraz innymi krajami regionu. W konsekwencji połączenie Polska-Słowacja przyczyni się do dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie Europy - zapewnił Müller.

Od środy możliwe szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach Pierwsza dama zainicjowała cykl rozmów „Usłyszeć Dzieci”