zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rozpoczęła się wizyta polskiej pary prezydenckiej na Litwie

11:17, 19.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Od oficjalnego powitania przed Pałacem Prezydenckim w Wilnie rozpoczęła się we wtorek wizyta na Litwie prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Polski przywódca m.in. spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.


Podziel się:   Więcej

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej (BPM) Jakub Kumoch podkreślił, że prezydent udał się na Litwę na „obchody 230-lecia Zaręczenia Polski i Litwy w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów – państwa, które wówczas, tuż po przyjęciu Konstytucji 3 maja, nasi przodkowie próbowali ocalić przed zniszczeniem”.

– Te Zaręczyny Polski i Litwy są tak naprawdę okazją, by pokazać, w jak znakomitym momencie znajdują się stosunki między dwoma naszymi krajami. Można wręcz mówić o pewnej epoce Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, prezydentów, którzy doprowadzili do wzmocnienia pewnej znakomitej tendencji w stosunkach polsko-litewskich – powiedział szef BPM.

Jak zaznaczył Kumoch, na Litwie Polska uchodzi za bardzo wiarygodnego sojusznika. – Również my cenimy Litwę i widzimy, jak wiele zrobiła dla naszych spraw. Dzięki stosunkom z Litwą mamy także bardzo dobre stosunki z innymi państwami bałtyckimi, czego dowodem są ostatnio bardzo liczne spotkania w ramach +czwórki 3+1+ – dodał.Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę na Litwie
 
 
 
...
 
Pierwszym punktem wizyty są rozmowy w cztery oczy prezydentów Dudy i Nausedy, a następnie zaplanowano obrady plenarne obu delegacji.

Kumoch poinformował, że w trakcie spotkania prezydentów zostaną poruszone kwestie gospodarcze i polityczne; odbędzie się także pierwsze posiedzenie Rady Prezydentów Polski i Litwy z udziałem przedstawicieli ministerstw obrony i spraw zagranicznych obu krajów. Ważnym tematem rozmów ma być również bezpieczeństwo, gdyż „oba kraje znajdują się w tym momencie w sytuacji ataku hybrydowego ze strony reżimu Łukaszenki”.

– Oba kraje bardzo mocno rozwijają współpracę w ramach NATO i są zaufanymi sojusznikami – podkreślił.Polska para prezydencka przybyła z wizytą na Litwę
– Litwa była jednym z pierwszych krajów, które zadeklarowały poparcie dla Polski w staraniach, by nie dochodziło do eskalacji stosunków z Komisją Europejską. Litwa była tym krajem, który zapewnił, że nie będzie popierać nakładania na Polskę sankcji. To było w 2018 roku, jeszcze za poprzedniej pani prezydent (Dalii Grybauskaite – PAP) – to dowód naszej bardzo dużej bliskości, niezależnie od tego, jaka ekipa jest u władzy, te dwa narody i kraje są po prostu sobie bliskie – zauważył szef BPM.


Jakub Kumoch: Stosunki polsko-litewskie znajdują się w znakomitym momencie
Prezydenci Polski i Litwy spotkają się z przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktoriją Czmilyte-Nielsen, a także wezmą udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

– To będzie historyczny moment: prezydent Duda podkreśli braterstwo dwóch narodów; powie wyraźnie, że mówimy o narodach, które się wzajemnie niemalże przenikają i uzupełniają, które dały sobie przez ponad 600 lat wspólnej historii to, co najlepsze, o narodach, które są sobie bliskie jak mało które – powiedział Kumoch.


Rozmowy prezydentów Polski i Litwy przede wszystkim o bezpieczeństwie
Po południu obaj prezydenci otworzą międzynarodową konferencję naukową i wystawę z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów „O dobro Ojczyzny, Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 maja”. Wieczorem litewska para prezydencka wyda obiad oficjalny na cześć prezydenta Dudy i jego małżonki.

W środę polski przywódca spotka się z premier Litwy Ingridą Szimonyte. Następnie Duda i Nauseda wezmą udział w Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa 2021.Parlamentarzyści Polski i Litwy wspólnie potępią działania białoruskiego reżimu ws. nielegalnej migracji
Prezydent ma także – jak przekazał Kumoch – odwiedzić miejsca związane z polska historią, m.in. cmentarz na Rossie, gdzie odda hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego serce jest tam pochowane, a także kwatery powstańców styczniowych, których pochówek „przyciągnął tłumy litewskich, polskich i białoruskich patriotów”.

Ostatnim punktem wizyty na Litwie będzie msza święta w Wileńskiej Bazylice Archikatedralnej.

Rok 2021 na Litwie jest Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, a w Polsce - Rokiem Konstytucji 3 maja.

Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą tego typu ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Uchwalone 20 października 1791 roku Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów wprowadziło ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.


Rozmowy prezydentów Polski i Litwy przede wszystkim o bezpieczeństwie

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych