zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu na temat zmian w regulaminie Izby

14:28, 26.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W czwartek po godzinie 14. rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, który ma zająć się zmianami w regulaminie Izby, związanymi z pracami parlamentarzystów w warunkach epidemii koronawirusa. Zmiany w regulaminie pracy Izby mają pozwolić na głosowanie zdalne, m.in. podczas piątkowego posiedzenia, które będzie dotyczyć rządowych projektów ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową.


Podziel się:   Więcej

W czwartek posłowie będą pracowali w kilku salach. Posiedzenie miało się od razu odbyć w trybie zdalnym, jednak politycy PO i Konfederacji podnosili, że jest to sprzeczne z konstytucją.

Ostatecznie na sali plenarnej będzie znajdować się 41 posłów podzielonych proporcjonalnie na kluby i koła - 20 z PiS, 12 z KO, 4 z Lewicy, 3 z PSL, 1 z Konfederacji oraz 1 poseł niezrzeszony. Posłowie obecni na sali plenarnej będą mogli zabierać głos podczas debaty, a jeśli ktoś wyrazi taką wolę będzie mógł zabierać głos z miejsca, a nie z mównicy.

Z PiS na sali plenarnej są m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremierzy: Piotr Gliński i Jarosław Gowin, szef MON Mariusz Błaszczak. Z KO są m.in. Borys Budka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Grzegorz Schetyna, Tomasz Siemoniak. Z PSL-Kukiz15 - Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Biernacki, Stanisław Tyszka. Z Lewicy m.in. szef klubu Krzysztof Gawkowski, z Konfederacji - Krzysztof Bosak.

Część parlamentarzystów i pracowników obsługi w sali plenarnej ma maseczki. Obrady prowadzi marszałek Elżbieta Witek.

Pozostali posłowie będą ulokowani w 11 salach na terenie parlamentu, tak, aby każda z grup nie przekraczała 50 osób.

W czwartek posiedzenie Sejmu ws. zmian Regulaminu Sejmu
Głosowanie będzie przeprowadzane przez podniesienie ręki zarówno w sali plenarnej, jak i w innych salach. Głosy będą liczone przez sekretarzy. Będzie też zapewniona łączność sali plenarnej z poszczególnymi salami.

CIS zapewnia, że dla wszystkich posłów będą dostępne maseczki, rękawiczki oraz płyny dezynfekujące.

Obrady rozpoczęły się z opóźnieniem, bo część posłów stała w kolejce do wejść.

Dziennikarze są zgromadzeni jedynie w Sali Kolumnowej, do której wejście odbywa się bezpośrednio z sejmowego dziedzińca, nieczynnym na co dzień wejściem C2.

Kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się. „Przekraczanie tych norm może być zabójczo niebezpieczne”

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych