zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rozpoczęły się prace nad rządową strategią polityki młodzieżowej

13:12, 26.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Przedstawiciele ponad 100 organizacji i środowisk młodzieżowych z Mazowsza rozpoczęli prace nad projektem rządowej strategii dla młodzieży. – Pierwszy raz w historii Polski młodzi ludzie mogą współdecydować o kształcie strategicznych dokumentów rządowych – powiedział pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.


Podziel się:   Więcej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała, że w czwartek rozpoczęły się prace nad projektem rządowej strategii dla młodzieży. Jak poinformowano, uczestnicy podzieleni na sześć zespołów roboczych, w ciągu trzech godzin intensywnej pracy, opracowali setki pomysłów i rozwiązań w najważniejszych dla młodych ludzi dziedzinach życia.

W komunikacie podkreślono dużą różnorodność i liczną reprezentację środowisk młodzieżowych: działaczy społecznych, przedstawicieli młodzieżowych organizacji pozarządowych, radnych młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego, harcerzy, a także uczniów, studentów, doktorantów i młodych naukowców.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszych konsultacjach i włączyli się w opracowanie projektu strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia. To dopiero pierwszy, ale jakże ważny, historyczny krok dla wszystkich młodych Polek i Polaków. Zapraszam wszystkie środowiska młodzieżowe do dalszej pracy dla Polski i udziału w kolejnych spotkaniach – podkreślił Mazurek, przemawiając do uczestników konsultacji.

Zebrane z poszczególnych województw rekomendacje posłużą do opracowania projektu dokumentu strategicznego, definiującego wieloletni plan działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Do przygotowania takiego dokumentu upoważnił wiceministra Mazurka premier Mateusz Morawiecki w rozporządzeniu powołującym go na stanowisko pełnomocnika ds. polityki młodzieżowej.


Rozpoczynają się prace nad Strategią RP na Rzecz Młodego Pokolenia
– Będę dążył do tego, aby każdy młody człowiek w Polsce miał poczucie, że państwo polskie się z nim liczy. Do tej pory ustawy dotyczące młodych ludzi były tworzone w gabinetach polityków, oderwane od realiów życia codziennego. Kończę z tą zasadą, oddając głos młodzieży, gdyż to właśnie młodzi ludzie wiedzą najlepiej, czego potrzebują, aby Polska była dla nich jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia. Razem stworzymy dokument, który uwolni największy kapitał RP - energię i kreatywność młodego pokolenia – powiedział Piotr Mazurek.

,strong> Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone zostały na sześć obszarów tematycznych: edukacja i szkolnictwo wyższe; rynek pracy i przedsiębiorczość; społeczeństwo obywatelskie i kultura; polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa; zdrowie i sport, a także ekologia i klimat.


„Młodzi w Pałacu”. O budowaniu i kształtowaniu młodego społeczeństwa z Fundacją dla Młodzieży
Docelowo seria spotkań konsultacyjnych zostanie przeprowadzona w każdym z 16 województw. Kolejne spotkania zaplanowane są w woj. dolnośląskim i zachodniopomorskim - konkretne terminy zostaną ogłoszone w najbliższych dniach. Jak zapewniają organizatorzy, każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w opracowaniu projektu "Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia".


„Młodzi w Pałacu”. Wideokonferencja z członkami Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
16-04-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych