zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Rozwój 5G dużą szansą dla Polski i jej gospodarki”. Debata nt. nowych technologii

15:25, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Rozwój łączności 5G to duża szansa dla Polski i jej gospodarki; polski biznes może zaistnieć w technologicznym wyścigu branży telekomunikacji nie tylko jako drobny kooperant, ale i istotny gracz – ocenili uczestnicy debaty otwierającej konferencję 5G Made Together.


Podziel się:   Więcej

Według prezesa Związku Polska Cyfrowa Michała Kanownika, Polska ma „zaplecze nie tylko produkcyjne, ale i inżynieryjne", co sprawia że powinna przeznaczyć jak największą część środków z funduszu odbudowy po pandemii na badania i rozwój w dziedzinie nowych technologii, w tym – na wsparcie dla firm, które mogą rozpocząć prace nad standardem 6G (kolejnym etapie rozwoju telekomunikacji po 5G – red.), jak i praktyczną rozbudową możliwości, które daje wdrażany standard łączności 5G.

Możliwości polskiego biznesu


Kanownik podkreślił podczas czwartkowej debaty, że polski biznes ma możliwości, żeby zaistnieć w tym wyścigu nie tylko jako drobny kooperant, ale jako istotny gracz i jeden z ważnych elementów technologicznego łańcucha dostaw.

– To bardzo ważne, żeby od aukcji patrzeć na to, jak polski biznes może wykorzystać potencjał w nowych usługach i modelach biznesowych. Już dziś musimy o tym myśleć – zwrócił uwagę prezes Związku Cyfrowa Polska.


Nowela tarczy antykryzysowej uchwalona. Przepisy pozwolą na anulowanie aukcji 5G

Potrzebne wsparcie państwa w promocji


Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM Robert Kośla powiedział, że aby się przebić na rynki europejskie, potrzebne jest wsparcie państwa w promocji. Służy temu m.in. klaster „Cyber Made in Poland”, na który składa się ponad 40 podmiotów z Polski i który ukierunkowany jest na wsparcie małych firm.

Kośla powiedział, że polska administracja prowadzi wiele rozmów na temat Europejskiego Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa, które będzie finansowało projekty krajowe i regionalne.

– Przeprowadziliśmy wiele uzgodnień bilateralnych, szczególnie z państwami Grupy Wyszehradzkiej, ale również z państwami Trójmorza, wyszliśmy również poza Trójmorze. Jest wiele państw, które nie mają swojego potencjału zarówno w zakresie rozwiązań sprzętowych, jak i oprogramowania, a które szukają dostawców mogących zdywersyfikować w większym zakresie rynek zdominowany przez kilku większych graczy – powiedział Kośla.


Do 2025 r. sieć 5G ma być w pełni rozwinięta w głównych polskich miastach

„Aukcja częstotliwości 5G stanowi jedynie punkt wyjścia do kolejnych działań”


Industry Business Development Executive w firmie IBM Małgorzata Stańczyk oceniła, że oczekiwana w Polsce aukcja częstotliwości 5G stanowi jedynie punkt wyjścia do kolejnych działań.

Trzeba patrzeć na korzyści wynikające z samej sieci 5G, a nie z aukcji jako takiej – powiedziała. – 5G zdecydowanie umożliwi nowe sposoby wykorzystania łączności we wszystkich branżach, zapewni większą wydajność, nowe modele biznesowe – zwróciła uwagę.

Jej zdaniem kolejnym krokiem w rozmowach o rozwoju łączności 5G powinno być dodatkowe wsparcie w zakresie sposobów wykorzystania tej technologii w różnych branżach, takich jak przemysł, ochrona zdrowia, produkcja.

– To wymaga zaangażowania operatorów telekomunikacyjnych i nie tylko. Nie ma pojedynczej firmy, która będzie zdolna dostarczyć wszystkie komponenty, a polscy gracze mają rzeczywiste szanse na konkurowanie z innymi firmami – oceniła przedstawicielka IBM.


Prezydent: Internet i sieć 5G stwarzają nowe możliwości

„Pandemia negatywnie wpłynęła na proces wdrażania nowego standardu łączności”


Dyrektor działu sieci teleinformatycznych PKN Orlen Wiesław Łodzikowski przyznał, że od wdrożenia nowej generacji łączności w Polsce firma, którą reprezentuje, oczekuje przede wszystkim przewidywalności.

Jak podkreślił, pandemia koronawirusa pokazała, że telekomunikacja jest elementem istotnym, zyskującym m.in. przez przeniesienie pracy do modelu zdalnego, „jednak z drugiej strony to (wdrożenie standardu 5G – red.) wiąże się z budowaniem nowego rodzaju usług na bardzo wydrenowanym rynku”. W jego opinii pandemia negatywnie wpłynęła na proces wdrażania nowego standardu łączności w Polsce.

Michał Kanownik ocenił, że prace idą pełną parą i kwitną wszystkie testy, które są w Polsce prowadzone. – Praktyczne włączenie niektórych sieci testowych ma mieć miejsce w marcu, a coraz więcej instytucji interesuje się włączeniem w proces budowy sieci prywatnych – mówił. Jego zdaniem rynek w Polsce jest również coraz bardziej świadomy otoczenia regulacyjnego.


Megaustawa ws. sieci 5G w Polsce na posiedzeniu rządu

Projekt noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa


Robert Kośla przypomniał, że administracja odpowiedzialna za kwestie cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji przeprowadziła szereg dyskusji z rynkiem, a uzgodnienia z nich wynikające powinny znaleźć się w nowych regulacjach.

– Nasze prace nad wskazaniem środków strategicznych i regulacyjnych w tym zakresie, gdzie wprowadzone są nowe obowiązki (m.in. dla operatorów telekomunikacyjnych – red.), znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – poinformował.

– Bezpieczeństwo prawne dla środowisko regulacyjnego i dla inwestycji w budowę sieci 5G będzie zdecydowanie wyższe, kiedy projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów – powiedział Kośla.


Rząd przyjął projekt zmian, który ma ułatwić budowę sieci 5G

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych