zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rusza budowa nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Rząd dofinansuje inwestycję

15:24, 29.04.2015;   autor: akune;   źródło: PAP

Kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego wmurowano w środę w Krakowie. – To inwestycja na miarę szpitali uniwersyteckich, które otwierają w tej chwili Hiszpanie czy Francuzi – mówiła uczestnicząca w uroczystości premier Ewa Kopacz.


Podziel się:   Więcej

– Nie mamy się czego wstydzić w Europie. My mamy już dzisiaj polską ochronę zdrowia, ale również całą infrastrukturę z tą ochroną zdrowia na bardzo wysokim, europejskim poziomie. (...) Wierzę, że władze Uniwersytetu, którzy tak bardzo zabiegały o tę inwestycję, zrobią wszystko, żeby ona była zakończona w terminie – powiedziała premier.

Dodała, że szpital ten będzie nie tylko miejscem leczenia chorych, ale także kształcenia przyszłych lekarzy.

– Ta inwestycja jest świetnym przykładem jak odpowiedzialny rząd może łączyć bardzo duże pieniądze europejskie z zaangażowaniem pieniędzy budżetowych – powiedziała Kopacz.

Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler przypomniał, że o potrzebie budowy nowego szpitala mówiono już 30 lat temu. – Realizacja tego projektu przyczyni się do skonsolidowania bazy lokalowej, która przez lata była rozproszona, w jeden obiekt. (...) To również urzeczywistnienie idei utworzenia kampusu medycznego, jeszcze z końca lat 50 ubiegłego wieku – mówił prof. Laidler.

Dziękował wszystkim, dzięki którym udało się doprowadzić do realizacji największej szpitalnej inwestycji w ochronie zdrowia w Polsce i jednej z większych w Europie. – To ważny dzień nie tylko dla naszej uczelni, ale całego Krakowa i Małopolski" - podkreślił.


Rada Ministrów: przyspieszyć polskie inwestycje
Od lewej: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. Collegium Medicum Piotr Laidler, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i premier Ewa  (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Rusza budowa nowej siedziby szpitala

W Prokocimiu na ponad 109 tys. m kw. powierzchni znajdzie się: 31 oddziałów klinicznych, 28 poradni, 24 sale operacyjne, 925 łóżek dla pacjentów oraz zaplecze dydaktyczne z salami wykładowymi i seminaryjnymi. Szpital będzie składał się z 10 segmentów.

Wartość kosztorysowa tej inwestycji to 1 mld 230 mln zł. 800 mln zł będzie pochodzić ze środków budżetu państwa przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wyposażenie szpitala w wysokości 60 mln euro.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Warbud S.A., VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska S.A.

Do nowej siedziby zostanie przeniesiona większość klinik Szpitala Uniwersyteckiego zlokalizowanych obecnie w centrum miasta, w budynkach przy ul. Kopernika i Śniadeckich, z których wiele zostało wybudowanych jeszcze w XIX wieku. Pozostaną tam oddziały: ginekologiczno-położniczy i neonatologii oraz psychiatria i geriatria.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największy publiczny szpital w Polsce, nie tylko leczący chorych, ale również kształcący kadrę medyczna.


Kopacz: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
27-06-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych