zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rusza procedura wyboru nowego szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej

08:03, 25.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

W piątek rusza procedura wyboru nowego szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Nie jest jednak pewne, czy ostatecznie już dziś uda się poznać nazwisko następcy Borysa Budki, który klubem kieruje od jesieni zeszłego roku.


Podziel się:   Więcej

Wolę startu deklarują: Cezary Tomczyk - niedawny szef sztabu Rafała Trzaskowskiego, była wiceminister edukacji w rządzie Ewy Kopacz Urszula Augustyn, Arkadiusz Myrcha oraz szef klubu PO-KO z ubiegłej kadencji parlamentarnej Sławomir Neumann.

Kwestia obsady szefa klubu ma być głównym punktem piątkowych obrad zarówno klubu KO, jak i zarządu Platformy Obywatelskiej. Nie jest jednak przesądzone, czy głosowanie w tej sprawie nie zostanie odłożone w czasie.

Powodem – jak wynika z rozmów PAP z politykami KO – może okazać się kwestia nieobecności części parlamentarzystów Koalicji, który z różnych względów, głównie zdrowotnych, nie będą w stanie przyjechać do Warszawy.

Zgodnie z propozycją zmian w regulaminie klubu, którą ma dziś przedstawić Borys Budka, osoby takie miałyby mieć możliwość głosowania przez pełnomocnika.


Spotkanie klubu Koalicji Obywatelskiej. Rozmowy m.in. o terminie wyboru nowego przewodniczącego
Niektórzy politycy KO, m.in. Sławomir Neumann uważają, że nie można organizować wyborów szefa klubu tuż po zmianie regulaminu. Według niego parlamentarzyści Koalicji zbyt późno, bo dopiero wczoraj po południu, dowiedzieli się, że posiedzenie ma mieć charakter wyborczy i optuje za tym, by głosowanie przełożyć.

Jeśli wybory nowego szefa klubu jednak odbyłyby się już dziś, wówczas – jak można usłyszeć w klubie KO - spore szanse na zwycięstwo miałby kojarzony z Budką Cezary Tomczyk. Nie bez szans - jak zapewniają jednak PAP parlamentarzyści Koalicji – jest także Urszula Augustyn.


W czwartek „wyjściowe” posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej
Tomczyk cieszy się poparciem większości obecnego kierownictwa partii oraz posłów związanych z koalicjantami PO - Inicjatywą Polska oraz Nowoczesną; z kolei na Augustyn chcą - jak wynika z informacji PAP - głosować m.in. posłanki związane z Platformą, w tym wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Klub Koalicji Obywatelskiej zbiera się o godz. 18.00 w Sejmie; wcześniej, na godz. 15.00 zaplanowano posiedzenie zarządu PO.


Senatorowie KO rozpoczęli procedurę wyboru szefa klubu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-07-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych