zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rusza rządowy program Kolej Plus. W pierwszej fazie 21 nowych odcinków połączeń

11:29, 17.10.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

Program Kolej plus budowy i rozbudowy połączeń lokalnych i regionalnych będzie w pierwszej fazie kosztował kilka mld zł i obejmował 21 odcinków na mapie Polski; to fundament Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

– Tworzymy cały program, który ma objąć miasta wielkości powyżej 10 tys. mieszkańców, z których mają być połączenia do większych ośrodków; tak żeby cała ta sieć komunikacyjna kierowała się swojego rodzaju logiką i jednocześnie tworzyła jednolity ruszt komunikacyjny z punktu widzenia zdolności mieszkańców poszczególnych regionów do poruszania się po terytorium naszego kraju – mówił premier w Jasienicy Mazowieckiej podczas prezentacji programu Kolej plus.

Jak dodał, program w pierwszej fazie „będzie kosztował kilka miliardów złotych”, a w dłużej perspektywie może to być „wiele dziesiątków miliardów”.

Zaznaczył, że pierwszy okres obejmie otwarcie 21 jeden odcinków, które „zostały już przeanalizowane” i względem których zostaną „dokonane prace inwestycyjne”. Zapowiedział, że w kolejnych etapach będą otwierane nowe połączenia.


Premier Morawiecki: nasz rząd odbudowuje tory kolejowe na skalę nieznaną
 
 
 
...
 
Premier dodał, że program rozbudowy kolei stanowi fundament Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak wyjaśnił, w ciągu ostatnich 30 lat liczba torów kolejowych spadła z ok. 30 tys. km do ok. 20 tys. km.

– Podejmujemy się programu, który ma to niekorzystne zjawisko odwrócić. (...) To jest moment przełomowy, punkt zwrotny, od którego będziemy odtwarzali połączenia kolejowe – powiedział, podkreślając, że w tej chwili nawet „bardzo duże miasta” w Polsce jak Jastrzębie Zdrój czy Lubin, nie mają bezpośrednich połączeń.

– Po wielu latach zwijania torów kolejowych chcemy zatrzymać tę falę – zaznaczył premier Morawiecki.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych