zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ryfiński wykluczony z obrad Sejmu. Poseł uniemożliwiał prowadzenie posiedzenia

15:43, 11.09.2015;   autor: akune, pw;   źródło: PAP

Poseł Armand Ryfiński (niezrz.) został w piątek wykluczony z obrad Sejmu przez Małgorzatę Kidawę-Błońską. Marszałek Sejmu powołując się na regulamin izby, przywoływała Ryfińskiego do porządku i stwierdziła, że poseł uniemożliwia prowadzenie obrad. Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich po południu pozytywnie zaopiniowała wniosek marszałek Sejmu.


Podziel się:   Więcej

Po tym gdy poseł Armand Ryfiński (niezrz.) zwrócił się do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej słowami „przywołuję panią marszałek do porządku”, w obradach Sejmu zarządzona została kolejna przerwa.

Po tym gdy wznowiono obrady po poprzedniej przerwie, w czasie której zebrał się Konwent Seniorów i Prezydium Sejmu ws wniosku premier Ewy Kopacz o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenie izby, Ryfiński chciał zabrać głos z mównicy uzasadniając, że już wcześniej zapisał się do złożenia wniosku formalnego.

Marszałek Sejmu odpowiedziała, że w piątek poseł składał już wnioski formalne i nie udzieliła mu głosu. W odpowiedzi na to, co mówił Ryfiński, Kidawa-Błońska zezwoliła mu zabrać głos podkreślając jednak, że jeśli nie będzie to wniosek formalny, skieruje jego sprawę do sejmowej komisji etyki.

Ryfiński nie rozpoczął od wniosku formalnego, komentował natomiast, że ze zdumienie przyjmuje zachowanie pani marszałek. – Nie możemy być cenzorami – powiedział i zarzucił jej łamanie regulaminu Sejmu. Potem nawiązał do kwestii uchodźców mówiąc m.in. że tak bogate kraje jak Arabia Saudyjska, zapowiedziały, że nie będą ich przyjmować.

Kidawa-Błońska stwierdziła, że poseł nie składa wniosku formalnego i wyłączyła Ryfińskiemu mikrofon. – Obraża pan marszałka Sejmu – powiedziała i wezwała go do zejścia z mównicy. – Do widzenie – zwróciła do Ryfińskiego.

Poseł nie opuszczał mównicy, a w pewnym momencie zwrócił się do Kidawy-Błońskiej: „pani marszałek przywołuję panią do porządku”. Wtedy marszałek Sejmu ogłosiła przerwę obradach.


„Na naszych oczach rozgrywa się ludzki dramat. Chcemy być solidarni”
 
 
 
...
 
Poseł Ryfiński utrudniał prowadzenie obrad

Po zakończeniu przerwy w obradach Sejmu poseł Ryfiński po raz kolejny chciał zabrać głos z mównicy, zapowiadając, że chce złożyć wniosek formalny.

Kidawa-Błońska nie udzieliła mu głosu, mówiąc że już w piątek zabierał głos, i choć to zapowiadał, nie składał wniosków formalnych. Ryfiński nie opuszczał mównicy. Marszałek Sejmu, powołując się na regulamin izby, przywołała go do porządku, stwierdziła, że poseł uniemożliwia prowadzenie obrad. Gdy poseł nadal nie opuszczał mównicy, marszałek Sejmu wykluczyła go z obrad. Ryfiński opuścił salę, po czym złożył odwołanie do prezydium Sejmu.

Komisja pozytywnie

Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich po południu pozytywnie zaopiniowała wniosek marszałek Sejmu dotyczący wykluczenia z obrad Ryfińskiego. Teraz ostateczną decyzję w sprawie posła ma podjąć na posiedzeniu prezydium Sejmu.

Podczas posiedzenia komisji Ryfiński bronił się mówiąc, że marszałek Sejmu najpierw udzieliła mu zgody na złożenie kolejnego wniosku formalnego, a potem nie dawała mu dojść do głosu. – Mimo, że nie zgadzała się z moimi wypowiedziami, to nie powinna mnie cenzurować – przekonywał. Mówił też, że poseł ma czas na wygłoszenie swojego wniosku i nie musi tego zrobić na początku swojej wypowiedzi oraz, że na sali było zbyt głośno, by mógł usłyszeć, co mówi do niego Kidawa-Błońska.

Ponadto - przekonywał - po tym, jak złożył odwołanie od decyzji marszałek, Sejm powinien przerwać posiedzenie, by dać prezydium czas na rozpatrzenie jego odwołania. Krytykował, że doszło potem do dalszych głosowań; mówił, że w części z nich brał udział nieświadomie łamiąc prawo. – Nie sądziłem, że decyzja pani marszałek była prawomocna – tłumaczył się Ryfiński.

Komisja poprosiła o opinie prawników z Sejmowego Biura legislacyjnego; uznali oni, że marszałek zgodnie z art. 175 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora miała prawo do wykluczenia Ryfińskiego. Na pytanie szefa komisji Macieja Mroczka (RP), czy obrady nie powinny zostać natychmiast przerwane oraz czy marszałek Sejmu sama nie złamała ustawy uniemożliwiając posłowi udział w głosowaniach bez rozpatrzenia odwołania, prawnicy zaprzeczyli.

Burzliwa dyskusja

W piątek przed południem w Sejmie doszło do burzliwej dyskusji, w związku z którą na mównicę sejmową wchodził również poseł Ryfiński. Dyskusja wywołana została porannym ogłoszeniem przez marszałek Sejmu, że premier Ewa Kopacz przedstawi informację ws. uchodźców na następnym posiedzeniu Sejmu oraz po późniejszym wystąpieniem w Sejmie samej premier Kopacz.

Po tym, jak Ryfiński został wykluczony z obrad, posłowie powrócili do głosowań.


„Szkoda bardzo, że patrzę na puste krzesła”. Kopacz: wezwanie do solidarności to nie szantaż

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych