zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rymsza: W poniedziałek posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Społecznych

08:48, 24.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Asystencja osobista osób niepełnosprawnych, planowane na jesień drugie Forum Deinstytucjonalizacji oraz wsparcie aktywności zawodowej seniorów - to niektóre tematy zaplanowanego na poniedziałek posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Społecznych - powiedział PAP doradca prezydenta dr hab. Marek Rymsza.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Społecznych w maju tego roku.

Dr hab. Marek Rymsza, który kieruje pracami gremium, przekazał PAP, że kolejne posiedzenie Rady zaplanowano na poniedziałek. Wśród tematów posiedzenia znajdzie się m.in. kwestia inicjatywy dotyczącej asystencji osobistej osób niepełnosprawnych. Szef Rady podkreślił, że do końca roku ma zostać przygotowany projekt ustawy, który prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie.

Rymsza przypomniał, że tematem tym zajmuje się jeden z zespołów powołanych w ramach Rady. - Zapoznamy się z tym, co udało się do tej pory zrobić - powiedział prezydencki doradca.

W majowej rozmowie z PAP Rymsza wskazywał, że inicjatywa dotycząca asystencji ma ułatwić osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. - W tej chwili w Polsce taka usługa jest, ale nie w formie rozwiązania systemowego, w wymiarze, który umożliwiłby osobie niepełnosprawnej samodzielne funkcjonowanie - mówił wówczas.

Wystąpienie prezydenta Dudy podczas Szczytu Systemów Żywnościowych
Kolejnym tematem poniedziałkowego posiedzenia - według prezydenckiego doradcy - ma być „problematyka zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie”. - Chodzi o projekt legislacyjny, który zwiększałby możliwości wykorzystywania środków Funduszu Pracy na działania wspierające aktywność zawodową seniorów - żeby osoby te mogły dłużej pracować w przedsiębiorstwie, także po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeśli tylko chcą - tłumaczył.

Inna kwestią poruszoną w poniedziałek będzie - kontynuował prezydencki doradca - zaplanowane na jesień tego roku drugie Forum Deinstytucjonalizacji pod hasłem „Uspołecznienie, upodmiotowienie, personalizacja”. - To jest związane z działaniami projektowanymi przez rząd w ramach dokumentu, będącego w tej chwili w fazie konsultacyjnej - Strategii Rozwoju Usług Społecznych. Chodzi o to, by zwiększyć poziom wsparcia usługowego o charakterze środowiskowym - powiedział Rymsza.

Pierwsze Forum Deinstytucjonalizacji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się w lutym tego roku; jak informowała wówczas Kancelaria Prezydenta RP, uczestniczyło w nim ponad 100 przedstawicieli organizacji społecznych oraz prezydenccy doradcy ds. społecznych.

Jak przekazał Rymsza, w poniedziałek Rada będzie również rozmawiała z przedstawicielami Federacji Konsumentów na temat możliwości wzmocnienia ochrony konsumentów przy wykorzystaniu potencjału organizacji pozarządowych.

Rada ds. Społecznych przy prezydencie RP to gremium konsultacyjno-doradcze działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju, które zajmuje się analizowaniem aktualnej sytuacji w zakresie polityki społecznej i spraw społecznych, prowadzeniem debaty strategicznej i dialogu w tym obszarze oraz opracowywaniem propozycji konkretnych rozwiązań prawno-instytucjonalnych i monitorowaniem ich realizacji.

Müller: Wiceszef MSZ spotkał się z ambasadorem Czech ws. Turowa

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych