zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd chce eliminować nieuczciwe praktyki handlowe. Na zmianach skorzystają rolnicy

10:28, 31.07.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Zebrał się rząd. Ministrowie we wtorek mają zająć się projektem noweli, który w większym stopniu będzie chronić rolników w relacjach handlowych z odbiorcami ich produktów, ma też zapewnić anonimowość osobie, która zgłasza nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.


Podziel się:   Więcej

Projekt dotyczy zmiany ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi z 15 grudnia 2016 r., autorstwa resortu rolnictwa.

Zaproponowane zmiany mają w większym stopniu chronić rolników w relacjach handlowych, zwłaszcza gdy odbiorcą produktów, są np. sieć handlowa czy duży przetwórcą. Podmioty z silniejszą pozycją ekonomiczną wykorzystują swoją przewagę i wymuszają na słabszej stronie niekorzystne warunki współpracy, często przerzucając na nich ryzyko handlowe.

Z dotychczas obowiązującej ustawy zaproponowano wykreślenie przepisów określających, w jakich przypadkach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może interweniować. Obecnie może to robić, jeżeli wartość obrotów między dostawcą a nabywcą wynosi co najmniej 50 tys. zł w jednym z ostatnich lat, a obrót silniejszej strony to 100 mln zł w roku poprzedzającym.

Zmiana ta ma na celu istotne poszerzenie kręgu podmiotów, które będą podlegać reżimowi ustawy. W ocenie autorów projektu, obecne progi 50 tys. i 100 mln zł były zbyt wysokie.


Morawiecki: Najpóźniej w czwartek nowe rozwiązania dla rolników
 
 
 
...
 
Przewaga kontraktowa

Projekt zakłada uproszczenie definicji przewagi kontraktowej, określając jednoznacznie, że to występowanie znacznej dysproporcji w potencjale ekonomicznym nabywcy względem dostawcy albo dostawcy względem nabywcy.

Wśród dostawców produktów rolnych występuje taka nierównowaga, gdyż z jednej strony są słabi i rozdrobnieni rolnicy, a z drugiej skonsolidowane podmioty typu, sieci handlowe czy podmioty z sektora dystrybucji i przetwórstwa.

W projekcie zaproponowano, by zawiadomienia o podejrzeniu stosowania praktyk wykorzystujących przewagę kontraktową mógł zgłosić każdy. Obecnie zawiadomienie takie może zgłosić prezesowi UOKiK tylko przedsiębiorca, który podejrzewa stosowanie takich praktyk wobec siebie i to w formie pisemnej. Wskazano ponadto, że dane identyfikujące zgłaszającego zawiadomienie oraz treść zawiadomienia nie podlegają ujawnieniu stronom postępowania na każdym etapie postępowania.Morawiecki: W ciągu kilku tygodni pokażemy specjalny pakiet wsparcia rolników
Ponad 20 państw UE wprowadziło własne przepisy

Obecnie nie ma unijnych przepisów w odniesieniu do nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności. Ponad 20 państw członkowskich UE wprowadziło własne przepisy dotyczące nieuczciwych praktyk, w większości krajów obowiązuje tzw. kodeks dobrych praktyk. Jednak Hiszpania, Czechy, Niemcy, Węgry i Francja wprowadziły rozwiązania o charakterze ustawowym.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Polska za eliminacją nieuczciwych praktyk rynkowych w UE

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych