zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd eliminuje ryzyko podwójnego opodatkowania. Fiskus rozpocznie współpracę z największymi firmami

15:24, 20.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Możliwa będzie realizacja Programu Współdziałania fiskusa z największymi i najbardziej wiarygodnymi firmami – przewiduje przyjęty w wtorek przez rząd projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych.


Podziel się:   Więcej

„Podwójne opodatkowanie prowadzi do pogorszenia warunków biznesowych i efektywności ekonomicznej, tworząc tym samym bariery rozwoju na wspólnym rynku” – podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu po wtorkowym posiedzeniu rządu. Dodano, że projekt tworzy także podstawy prawne do realizacji przez Krajową Administrację Skarbową – Programu Współdziałania, którego celem jest ułatwienie największym firmom prawidłowego rozliczania się z podatków.

Z informacji podanych przez CIR wynika, że projekt wprowadza nową procedurę rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników w Unii Europejskiej, zgodnie z dyrektywą europejską w sprawie mechanizmów rozwiązywania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania (DRM). Wskazano, że do przedkładanej ustawy przeniesiono przepisy dotyczące tzw. uprzednich porozumień cenowych (APA), obecnie znajdujące się ustawie Ordynacja podatkowa. „APA może służyć m.in. jako narzędzie do eliminacji ryzyka podwójnego opodatkowania” – czytamy.

W komunikacie podkreślono, że „zawarcie APA jest korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ organy podatkowe nie będą mogły zakwestionować cen stosowanych w transakcjach objętych APA. Przewidziano możliwość złożenia wniosku o APA przez inwestora zagranicznego, planującego inwestycje w Polsce. Rozwiązanie to ma zachęcić do inwestowania w naszym kraju, a przede wszystkim do prowadzenia biznesu odpowiedzialnego społecznie, który będzie się wywiązywał z obowiązków podatkowych w Polsce”.

Rada Ministrów o sporach ws. podwójnego opodatkowania
Przyjęty projekt tworzy podstawy prawne do realizacji przez KAS Programu Współdziałania, tj. nowej formy dobrowolnej współpracy z podatnikami, opartej na wzajemnym zaufaniu i przejrzystości postępowania. „Program będzie adresowany do największych i wiarygodnych firm, tj. o przychodach powyżej 50 mln euro oraz takich, których organizacja wewnętrznego nadzoru podatkowego zapewnia prawidłową realizację obowiązków podatkowych (chodzi o elementy ładu korporacyjnego, kontroli wewnętrznej, audytu, zarządzania ryzykiem)” – wyjaśniono.

W komunikacie dodano, że dla przedsiębiorców objętych programem kwestie podatkowe będą na bieżąco wyjaśniane przez KAS, co powinno przełożyć się na składanie przez nich prawidłowych deklaracji podatkowych, czyli w praktyce prawidłowe rozliczanie się z budżetem państwa. Program przyczyni się także do obniżenia kosztu poboru podatków i zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców” – czytamy.

Według CIR, nowe rozwiązania powinny wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Klauzulą w unikających opodatkowania. Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych