zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd ma się zająć wykazem inwestycji towarzyszących dla CPK

09:40, 26.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć określeniem listy inwestycji towarzyszących dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o inwestycje celu publicznego, jak m.in. linie kolejowe, drogi publiczne, urządzenia, obiekty mające znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania CPK.


Podziel się:   Więcej

We wtorkowym porządku obrad rządu jest punkt dotyczący projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu Inwestycji Towarzyszących w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wnioskodawcą projektu jest pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

„Celem rozporządzenia jest określenie listy Inwestycji Towarzyszących, która stanowić będzie element +Programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny na lata 2020-2023+ – będącego dokumentem wykonawczym, ustanawiającym ramy finansowe przedsięwzięć powiązanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym” – czytamy w projekcie rozporządzenia.

Jak wyjaśniono, Inwestycjami Towarzyszącymi mogą być inwestycje celu publicznego.


Horała: Prace związane z budową CPK postępują mimo trwania pandemii
„W szczególności linie kolejowe i drogi publiczne, mające znaczenie dla szeroko rozumianego prawidłowego funkcjonowania CPK oraz rozwoju i integracji aglomeracji znajdujących się w sąsiedztwie Portu a także urządzenia i obiekty do obsługi ruchu lotniczego lotniska użytku publicznego wchodzącego w skład Centralnego Portu Komunikacyjnego” – napisano.


Wybór doradcy strategicznego i wykup gruntów. Podsumowanie przygotowań do budowy CPK

Lotnisko między Warszawą i Łodzią


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.


Pełnomocnik rządu ds. CPK z uprawnieniami do wykonywania praw z udziałów w spółce CPK. Jest projekt

Inwestycje towarzyszące


W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.


Lotnisko Incheon z Seulu doradcą strategicznym CPK

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych