zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd ma zająć się projektem uchwały ws. gwarancji BGK o kredytach termomodernizacyjnych

14:41, 10.05.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Rada Ministrów we wtorek ma zająć się projektem uchwały w sprawie ustanowienia Programu gwarancyjnego "Czyste powietrze" z wykorzystaniem gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego - wynika z harmonogramu obrad rządu. Gwarancja BGK ma być stosowana przy bankowych kredytach termomodernizacyjnych.


Podziel się:   Więcej

Powstanie programu gwarancyjnego wykorzystującego środki Banku Gospodarstwa Krajowego to efekt obowiązującej od 1 stycznia nowelizacji o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakładała powstanie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, z którego miałyby być udzielane poręczenia i gwarancje przez BGK w programie „Czyste powietrze”.

Jak napisano, poszerzenie współpracy z sektorem bankowym spowoduje, że kredyty bankowe lub pożyczki będą mogły być częściej wykorzystywane jako instrumenty wsparcia przedsięwzięć ekologicznych. „Zakłada się, że gwarancja udzielana przez BGK usprawni udzielanie kredytów lub pożyczek przez banki, uprości procedury banków ze względu na zmniejszone ryzyko, a także umożliwi udzielenie kredytu lub pożyczki osobom, które mają zdolność kredytową, ale nie posiadają wystarczających zabezpieczeń spłaty kredytu lub pożyczki” - wyjaśniono w projekcie uchwały RM zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W projekcie wskazano, że utworzenie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji ma na celu „doprowadzenie do upowszechnienia Programu priorytetowego, co w konsekwencji przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce, a jest to jedno z największych wyzwań dla polskiej administracji publicznej i najpilniejszych potrzeb społeczeństwa”.

Gowin: Chcemy, żeby gminy zakładały spółki SIM, dlatego realnie wspieramy je finansowo

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych