zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd o przewozie materiałów niebezpiecznych statkami powietrznymi

17:37, 23.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Projekt ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną w lotach międzynarodowych i krajowych ma zostać rozpatrzony podczas wtorkowego posiedzenia rządu - wynika z opublikowanego w poniedziałek porządku obrad Rady Ministrów. Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo przewozu tych materiałów.


Podziel się:   Więcej

Projekt zakłada m.in. możliwość wykonywania lotów cywilnych statków powietrznych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z materiałami niebezpiecznymi, z lotnisk wojskowych i na lotniska wojskowe.

Nowe przepisy mają też uregulować zasady nadzoru Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (m.in. przeprowadzania kontroli) oraz Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki nad przestrzeganiem przepisów z zakresu transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną w lotnictwie cywilnym.

Projekt określa też zasady uzyskiwania uprawnień instruktorów prowadzących szkolenia z zakresu transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, sposób przeprowadzania szkoleń oraz egzaminowania osób czy metody informowania o wypadkach z materiałami niebezpiecznymi.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wskazano, że obowiązujące obecnie regulacje krajowe nie pozwalają w sposób właściwy realizować przez krajową władzę lotniczą oraz podmioty uczestniczące w transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną postanowień przepisów międzynarodowych dotyczących tego rodzaju transportu.

„Uregulowanie w akcie prawnym rangi ustawowej obszaru transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną przy użyciu cywilnych statków powietrznych przez określenie zasad transportu, zarówno międzynarodowego, jak i krajowego, zapewni odpowiedni nadzór krajowej władzy lotniczej w tym zakresie, i jednocześnie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa przewozu tych materiałów statkami powietrznymi” – dodano.


Rząd m.in. o zwiększeniu środków na budowę dróg o 2,5 mld zł