zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd o walce z wykluczeniem komunikacyjnym. Rozpocznie prace nad programem Kolej Plus

19:36, 02.12.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Rada Ministrów zajmie się we wtorek programem Kolej Plus, który ma tak zmodyfikować przepisy, by pomóc w zmniejszeniu wykluczenia komunikacyjnego społeczeństwa.


Podziel się:   Więcej

Jak wcześniej informował resort infrastruktury, Kolej Plus ma pomóc wspierać rozwój i rewitalizację linii kolejowych, przede wszystkim o znaczeniu lokalnym, i powstrzymać ich degradację.

Kolej Plus ma się składać z kilku segmentów - jednym z nich jest segment inwestycyjny, który ma doprowadzić pociągi do miast i miasteczek, do których do tej pory nie dojeżdżały.

Projektowane zmiany wprowadzają mechanizmy prawne, które m.in. upraszczają procedurę uzyskiwania zapewnienia finansowania inwestycji kolejowych ze środków publicznych. Stwarzają także zachęty dla samorządów województw do rozwijania lokalnych połączeń kolejowych poza granice sąsiedniego województwa.

Premier: chcemy korzystać ze śmiałych pomysłów dotyczących funkcjonowania kolei

Nowe przepisy pozwolą na przeznaczenie środków Funduszu Kolejowego na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zakupu, modernizacji oraz napraw pojazdów kolejowych. Mają też umożliwić samorządom województw realizację przewozów kolejowych dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa.

Zmiany eliminują też dotychczasowy brak kontroli formalnej nad likwidacją linii kolejowych przez przywrócenie wymogu uzyskania zgody właściwego ministra; wprowadzają też możliwość użyczenia jednostkom samorządu terytorialnego gruntów pozostałych po zlikwidowanych liniach kolejowych lub bocznicach wraz z zabudowaną infrastrukturą na cele transportowe.

Nowelizowane przepisy pozwolą również na oddanie zabytkowego mienia PKP lub PKP Polskich Linii Kolejowych do korzystania, w tym nieodpłatnego, na rzecz jednostki samorządu terytorialnego lub organizacji pozarządowej posiadającej osobowość prawną oraz status organizacji pożytku publicznego.

Rząd chce powstrzymać degradację infrastruktury kolejowej

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych