Zgodnie z harmonogramem prac Rady Ministrów rząd na wtorkowym posiedzeniu zająć się ma projektem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID–19 w 2020 r. oraz niektórych innych ustaw.
„W związku z przedłużaniem się stanu pandemii wywołanej wirusem SARS CoV–2 istnieje konieczność przedłużenia szczególnych i nadzwyczajnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań niwelujących negatywny wpływ pandemii na wdrażanie i realizację programów operacyjnych” – czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Jak dodano jest to niezbędne do zapewnienia płynności realizacji i rozliczeń projektów dofinansowanych ze środków unijnych.
„Proponuje się, aby wprowadzane szczególne rozwiązania, mające na celu niwelowanie negatywnego wpływu pandemii COVID–19 na wdrażanie, realizację i rozliczenie programów operacyjnych miały charakter czasowy. Projekt przewiduje przedłużenie stosowania specustawy do dnia 31 grudnia 2023 r.” – czytamy w wykazie.
Dodano, że projekt oprócz uchylenia części przepisów – tak by później uniknąć wątpliwości interpretacyjnych– przewiduje objęcie zakresem zastosowania specustawy funduszowej wobec programów realizowanych w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. „Charakter tych programów jest co do zasady analogiczny do programów i instrumentów objętych już zakresem stosowania tej ustawy, stąd proponowana zmiana służy uspójnieniu przepisów ustawy w tym zakresie” – wyjaśniono.
Obowiązująca specustawa funduszowa przewiduje m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatki na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach. Pozwala też na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność i wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności.
Ustawa daje także możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących oraz kontroli i audytów. Ponadto, w przypadku gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie oceny „zza biurka”, będzie można je zawiesić.
Przepisy przewidują ponadto możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji. Uzasadnione niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie ma nie skutkować wykluczeniem z możliwości otrzymania środków europejskich w kolejnych konkursach.