zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd obraduje m.in. na temat budowy centralnego systemu informacji o rynku energii

12:25, 24.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma zająć się projektem zmiany Prawa energetycznego, który m.in. zakłada budowę centralnego systemu informacji o rynku energii czy wprowadzanie inteligentnych liczników energii.


Podziel się:   Więcej

Jego operatorem (OIRE) będzie operator systemu przesyłowego energii elektrycznej. Projekt reguluje zakres zadań i obowiązków CSIRE i OIRE, wskazuje też, jakie dane będą mogły być gromadzone i udostępniane.


Inteligentne liczniki energii. Rząd zajmie się projektem zmian Prawa energetycznego

Morskie farmy wiatrowe


Ministrowie mają zająć się też projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

To kolejne podejście do tego projektu – 28 października Rada Ministrów zleciła dodatkowe opinie projektu pod kątem bezpieczeństwa i zwalczania korupcji.

Projekt przewiduje, że w pierwszej fazie działania systemu wsparcia, dla morskich farm o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa URE. Możliwość wejścia do tego systemu kończy się 30 czerwca 2021 r., co wynika z przepisów UE dotyczących pomocy publicznej. W poprzedniej wersji projektu limit mocy wynosił 4,6 GW. Dodatkowo, taki mechanizm będzie wymagał jeszcze zgody KE.


Projekt ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej we wtorkowych planach rządu

Projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym


Rząd zajmie się też projektem zmian w Prawie o ruchu drogowym, który zakłada zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych.

Zmiany mają też rozwiązać problem braku jednoznaczności obecnych przepisów ze względu na ich dotychczasową lokalizację w różnych aktach prawnych.


Sejmowa komisja pozytywnie o zmianie Prawa o ruchu drogowym

Projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej


W czasie posiedzenia omówiony będzie tez projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej, który zmienia maksymalny limit wydatków Służby Więziennej na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby.

Ryczałt przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby. Zgodnie z projektem w latach 2022-2031 nowy limit wydatków budżetu państwa na ten cel ma wynieść 96 923 tys. zł. W latach 2012-2021 wynosił on 75 930 tys. zł.


Rząd o zmianach w Prawie o ruchu drogowym i ustawie o Służbie Więziennej

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską


Ministrowie zajmą się też projektem zmian rządowej uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.


Dworczyk: Jak najszybsza realizacja przekopu przez Mierzeję Wiślaną w interesie Polski

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych