W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów (RM) dotyczący prośbą Urząd Dozoru Jądrowego Ukrainy (UDJU).
Jak podano UDJU w związku z trwającą od 24 lutego 2022 r. agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i utrzymującym się zagrożeniem awarią elektrowni jądrowych na skutek działań wojennych na podstawie art. 2 Konwencji o pomocy w przypadku awarii jądrowej lub zagrożenia radiologicznego, z dnia 26 września 1986 r. zwrócił się do Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanej przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o przekazanie sprzętu służącego do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, w tym stacji monitoringu radiacyjnego, wraz z oprogramowaniem, a także odpowiednim wsparciem eksperckim.
Sprzęt zostałby rozmieszczony na terytorium Ukrainy.
W projekcie uchwały wskazano, że udzielenie pomocy UDJU w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa radiologicznego Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezydent: Mam nadzieję, że Niemcy też przekażą Ukrainie czołgi
„Instalacja automatycznego systemu monitoringu radiacyjnego zarządzanego przez ukraiński Urząd Dozoru Jądrowego zagwarantuje posiadanie niezbędnych danych do oceny sytuacji w przypadku zdarzenia radiacyjnego. Przekazane wsparcie umożliwi Rzeczypospolitej Polskiej bezpośredni dostęp do wyników pomiarowych ze stacji monitoringu radiacyjnego rozmieszczonych na terytorium Ukrainy. Dane te pozwolą na znacznie wcześniejszą detekcję i ocenę skutków potencjalnego zdarzenia radiacyjnego” - wyjaśniono.
Zwrócono też uwagę, że dodatkowy czas umożliwi wcześniejsze przeprowadzenie analiz i precyzyjną ocenę zagrożenia w procesie podejmowania decyzji oraz wprowadzania ewentualnych działań interwencyjnych. „Umieszczenie stacji pomiarowych na terytorium Ukrainy, pozwoli na uzyskanie informacji z kilkunasto-kilkudziesięciogodzinnym wyprzedzeniem w stosunku do możliwości istniejącego systemu krajowego” - zaznaczono.
Poinformowano również, że Rada Ministrów będzie musiała „wyrazić zgodę na sfinansowanie zakupu i przekazanie przez Rzeczpospolitą Polską Ukrainie sprzętu służącego do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, w tym stacji monitoringu radiacyjnego, wraz z oprogramowaniem, a także odpowiednim wsparciem eksperckim”.
Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to I kwartał 2023 r.
Premier Morawiecki: Bohaterska obrona Ukrainy musi być wsparta ze strony całego świata