zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd planuje zlikwidować opłaty ewidencyjne przy rejestracji pojazdów

17:11, 17.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Rząd planuje zlikwidować opłaty ewidencyjne uiszczane przez obywateli i przedsiębiorców m.in. w związku z rejestracją pojazdów - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.


Podziel się:   Więcej

W wykazie zamieszczono w środę założenia projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Z założeń do projektu wynika ponadto, że zniesione mają też być opłaty związane z nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami i poddaniem pojazdu wymaganym badaniom technicznym.

„Projekt obejmie także zniesienie opłat ewidencyjnych za wpis przedsiębiorcy do rejestru działalności regulowanej lub ewidencji - wskazanych w art. 138a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, które aktualnie nie są jeszcze pobierane” - wskazano.

Dodano, że podmioty zobowiązane obecnie do pobierania opłaty ewidencyjnej - starosta, marszałek, wojewoda, przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów - nie będą musiały składać miesięcznych sprawozdań z pobranych i przekazanych opłat ewidencyjnych.

Jak wskazano w wykazie, planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to przełom trzeciego i czwartego kwartału tego roku.


Rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym