zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd popiera ideę prezydenckiego projektu ws. poszukiwań ofiar komunizmu

18:40, 21.04.2015;   autor: msies, akune;   źródło: PAP

Ekshumację ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956, co pozwoli zakończyć ich poszukiwania na stołecznej Łączce, zakłada m.in. prezydencki projekt nowelizacji ustawy, który poparł we wtorek rząd. Rada Ministrów ma jednak uwagi do konkretnych przepisów.


Podziel się:   Więcej

Poszukiwanie ofiar komunizmu

Rząd zgadza się, że ofiary terroru komunistycznego bezsprzecznie zasługują na godne upamiętnienie poinformowało Centrum Informacyjne Rządu we wtorkowym komunikacie. Rada Ministrów ma jednak uwagi do konkretnych przepisów, które powinny zostać uwzględnione w ostatecznej wersji ustawy”.

Rząd dokonał też wstępnego oszacowania skutków finansowych proponowanej nowelizacji i uważa, że wszystkie koszty obowiązywania nowej regulacji powinny być finansowane w ramach limitu wydatków określonych w ustawie budżetowej na dany rok.

Prezydent Bronisław Komorowski skierował projekt nowelizacji do Sejmu w ubiegłym roku. Celem inicjatywy jest umożliwienie godnego pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-56 straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych lub zmarłych w siedzibach urzędów bezpieczeństwa, więzieniach, obozach, zabitych w czasie walk bądź pacyfikacji.

Projekt obejmuje zmiany w trzech ustawach - o grobach i cmentarzach wojennych; o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o IPN. Wprowadza prawne podstawy ekshumacji i przeniesienia grobu w inne miejsce, a także związaną z tym procedurę postępowania przeprowadzaną na podstawie decyzji wojewody na wniosek prezesa IPN.

Prezydenckim projektem zajęła się sejmowa komisja administracji i cyfryzacji, która skierowała go do podkomisji. Ta w lutym wniosła do projektu poprawki o charakterze głównie techniczno-redakcyjnym i legislacyjnym.

Zmieniono m.in. tytuł na „Ustawę o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”. Doprecyzowano też, że w zakresie kosztów utrzymania grobów i cmentarzy wojennych mieszczą się także koszty ich remontów.

„Inka” wśród zidentyfikowanych przez IPN ofiar komunistycznego terroru

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych