zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd przedłuży wakacje kredytowe? „Nie prowadzimy żadnych prac legislacyjnych”

20:42, 25.01.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

– Obecnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w zakresie przedłużania wakacji kredytowych – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller podczas spotkania z dziennikarzami. Zaznaczył, że rząd „na bieżąco analizuje sytuację na rynku, jeżeli chodzi o energetykę czy inne obszary funkcjonowania”.


Podziel się:   Więcej

W środę przed południem, rzecznik rządu pytany, czy rząd rozważa zwiększenie liczby miesięcy, w których osoby mające kredyt mieszkaniowy mogłyby skorzystać z wakacji kredytowych, odpowiedział: „zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytowym”. – Będziemy te decyzje podejmować pewnie w połowie roku – stwierdził.

Müller mówił, że rząd przygląda się też „sytuacji kredytobiorców poza kredytami hipotecznymi”. – Na tym rynku też należy patrzeć, jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia. Potencjalne instrumenty pomocy też należy rozważać wobec innych grup czy przedsiębiorstw – zaznaczył.

Jak stwierdził, wprowadzanie różnych instrumentów, podobnie jak np. obniżonego VAT–u, „rozpatrujemy w perspektywie każdego kwartału”. – Tak samo będziemy podejmować decyzje zależnie od tego, jakie będą stopy procentowe – wyjaśnił.


Prezes ZBP w Sejmie o wakacjach kredytowych dla kredytobiorców
Jak informował Müller w zeszłym tygodniu, według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

W tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.


Prezes ZBP w Sejmie o wakacjach kredytowych dla kredytobiorców