zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd przygotował system finansowania dla trasy S10 i S6

13:30, 22.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Rząd w najbliższych dniach przyjmie uchwałę dotyczącą systemu finansowania budowy dalszych odcinków dróg ekspresowych S10 i S6 – poinformował minister Łukasz Schreiber, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.


Podziel się:   Więcej

Dokument, który przygotowywany został wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, trafił właśnie do końcowych prac w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Przyjęcie Programu Budowy Dróg Krajowych w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego gwarantuje dokończenie budowy na planowanych odcinkach. To dobra wiadomość m.in. dla mieszkańców Bydgoszczy, Torunia, Słupska, Koszalina, Lęborka i Trójmiasta” – dodał cytowany w komunikacie rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

W komunikacie wyjaśniono, że celem uchwały, którą przygotował rząd, jest zapewnienie finansowania budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu drogi S6 odcinka Koszalin – Słupsk – Lębork –DK6 (Bożepole Wielkie) w ciągu trasy S6, trasy Bydgoszcz – Toruń w ciągu drogi S10 oraz kolejnych odcinków dróg ekspresowych w kraju.

Droga ekspresowa S10 docelowo ma połączyć stolicę Polski ze Szczecinem. Odcinek między Bydgoszczą a Toruniem będzie liczył ponad 50 km. Dzięki przyjętej uchwale jego budowa odbędzie się w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.


Premier: Nie chcemy, by drogi prowadziły tylko do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia
„Robimy duży krok w dobrym kierunku”

„Cieszę się, że mogę przekazać informację, że prace nad realizacją inwestycji S10 na trasie Toruń-Bydgoszcz nabierają tempa. Droga S10 to kluczowa inwestycja drogowa w województwie kujawsko-pomorskim, niezwykle oczekiwana przez mieszkańców. Od początku kadencji zabiegałem o jak najszybsze podjęcie działań, dlatego cieszę się, że dziś robimy duży krok w dobrym kierunku” – podkreśla cytowany w komunikacie minister Łukasz Schreiber.

S6 to droga ekspresowa wzdłuż Bałtyku i obwodnica Trójmiasta. W formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego wybudowane zostaną trzy odcinki trasy S6: Koszalin – Słupsk, Słupsk – Lębork i Lębork – DK6 (Bożepole Wielkie).

„To wszystko zapewni ciągłość drogi ekspresowej S6, zwiększy spójność sieci dróg krajowych, a przede wszystkim ułatwi komunikację zarówno mieszkańcom pomorza środkowego, jak i turystom” – mówi cytowany w komunikacie rzecznik prasowy rządu.

„Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) polega na realizacji inwestycji, w którą angażuje się państwo oraz podmiot prywatny. Formuła ta jest popularna w Europie, sprawdza się zwłaszcza przy budowie dróg. PPP pozwala efektywnie podzielić zadania pomiędzy podmiot publiczny i prywatny. To ważne zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego, z jakim mamy do czynienia w czasie pandemii koronawirusa” - dodaje cytowany w komunikacie Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.


Premier Morawiecki: Autostrada A1 poprawi warunki gospodarcze Polski
W komunikacie napisano, że wspólne działanie państwa i podmiotów prywatnych to mechanizm, który z jednej strony zapewnia dalszą realizację inwestycji publicznych, a z drugiej – pomaga firmom w trudniejszym czasie.

„W ramach PPP przedsiębiorstwa odpowiadają za zaprojektowanie, budowę i utrzymanie infrastruktury drogowej. Ważne jest jednak to, że po wybudowaniu drogi to podmiot publiczny w pełni określa zasady jej użytkowania” – dodaje cytowany w komunikacie Rafał Weber wiceminister infrastruktury.


Powstał zespół parlamentarny ds. rozwiązań komunikacyjnych w Małopolsce

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych