zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną

20:26, 04.02.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.


Podziel się:   Więcej

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła także uchwałę w sprawie uchylenia programu - „Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych” na lata 2016-2024. Zadania programu będą kontynuowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Dokumenty zostały przedłożone przez ministra zdrowia.

Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 zawiera rozwiązania stanowiące odpowiedź na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.

W komunikacie CIR zwrócono uwagę, że choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Wskazano, że liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno proces starzenia się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.

Jak podaje CIR, obecnie w kraju żyje ok. milion osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór, a prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 proc., zaś w perspektywie 10 lat o 28 proc.

„Nowa strategia onkologiczna powinna objąć edukację, profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie”
„Realizacja Narodowej Strategii Onkologicznej stanowi próbę odwrócenia niekorzystnych trendów oraz obniżenia kosztów wynikających z obciążenia pacjentów chorobami nowotworowymi” - podkreślono w komunikacie.

Zaznaczono, że głównym celem strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

Jak dodano, zwiększeniu powinna ulec wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, a obniżeniu umieralność. Wskazano, że nowe rozwiązania powinny przyczynić się do wyeliminowania negatywnych zjawisk w onkologii, takich jak fragmentacja opieki, rozproszenie świadczeń i ośrodków onkologicznych, które dotychczas wpływały na jakość leczenia onkologicznego, a co za tym idzie na szanse pacjentów na wyjście z choroby nowotworowej.
Narodowa Strategia Onkologiczna

Strategia przewiduje prowadzenie działań w pięciu obszarach. Są to: inwestycje w kadry - zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii i lekarzy specjalności pokrewnych; inwestycje w edukację – prowadzenie działań profilaktycznych, związanych np. z ograniczeniem palenia tytoniu; inwestycje w pacjenta – podniesienie skuteczności badań przesiewowych w kierunku nowotworów jelita grubego, piersi, szyjki macicy oraz płuca; inwestycje w naukę i innowacje – np. zwiększenie udziału pacjentów onkologicznych w badaniach klinicznych; inwestycje w system opieki onkologicznej – zapewnienie pacjentom dostępu do najwyższej jakości procesów diagnostyczno-terapeutycznych oraz kompleksowej opieki.

Na realizację strategii z budżetu państwa zaplanowano 250 mln zł w 2020 r., 450 mln zł rocznie w latach 2021-2023 oraz 500 mln zł rocznie w latach 2024-2030.

Prezydent podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych