zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o sposobie obliczania wartości rocznego PKB

13:15, 18.02.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o sposobie obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto, dostosowujący przepisy do statystycznego podziału terytorialnego kraju – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.


Podziel się:   Więcej

Jak wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu rządu, zgodnie z założeniami nowelizacji prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie obliczał średnią wartość PKB na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat dla obszarów jednostek terytorialnych na poziomach: makroregionów, regionów i podregionów zgodnie z Klasyfikacją Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS).

Wyjaśniono, że klasyfikacja NUTS jest standardem geograficznym służącym do statystycznego podziału państw członkowskich Unii Europejskiej (ich terytoriów gospodarczych) na trzy poziomy regionalne o określonej liczbie ludności.

„NUTS została ustanowiona, aby zbierać, opracowywać i rozpowszechniać w Unii Europejskiej porównywalne dane dla określonych statystyk regionalnych (np. dotyczących rachunków regionalnych, demografii, rynku pracy i społeczeństwa informacyjnego). Klasyfikacja NUTS służy również kształtowaniu regionalnych polityk państw Unii Europejskiej i jest niezbędna do przeprowadzania analiz stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego regionów”– –napisano w komunikacie.

W komunikacie poinformowano, że średnia wartość PKB na jednego mieszkańca będzie ogłaszana – tak jak obecnie – w obwieszczeniu, w „Monitorze Polskim” – do 31 października drugiego roku po roku kończącym okres ostatnich trzech lat.
> Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rządzajmie się nowelą ustawy ws.obliczania wartości rocznego PKB
Biuro prasowe GUS informuje, że od 1 stycznia 2018 r. w Polsce funkcjonuje 97 jednostek NUTS: NUTS 1 – makroregiony (grupujące województwa) - 7 jednostek, NUTS 2 – regiony (województwa lub ich części) – 17 jednostek, NUTS 3 – podregiony (grupujące powiaty) – 73 jednostki.

W komunikacie dodano, że w wyniku zmian w klasyfikacji NUTS 2016 podział administracyjny poziomu wojewódzkiego przestał odpowiadać podziałowi statystycznemu na poziomie NUTS 2. Jednocześnie zmienione zostały nazwy jednostek poziomu NUTS 2 – z „województwa” na „regiony”. Zmiany zostały wprowadzone na wszystkich poziomach klasyfikacji NUTS.

GUS informuje, że na poziomie NUTS 2 województwo mazowieckie, stanowiące dotychczas jedną jednostkę statystyczną tego poziomu, zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne: – region Warszawski stołeczny – obejmujący m.st. Warszawa wraz z dziewięcioma powiatami: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, wołomińskim i region Mazowiecki regionalny – obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego.


PremierMorawiecki: Polska miała w 2019 r. rekordową nadwyżkę

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
02-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych