zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd przyjął projekt ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną

16:19, 24.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Projekt ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną w lotach międzynarodowych i krajowych został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów - poinformowała kancelaria premiera.


Podziel się:   Więcej

„Do tej pory przepisy dotyczące takiego transportu znajdowały się w wielu aktach prawnych różnej rangi. Nowa regulacja określa zasady, wymagania, obowiązki i ograniczenia w obszarze wykonywania transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną” - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów napisano, że projekt zakłada m.in. możliwość wykonywania lotów cywilnych statków powietrznych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z materiałami niebezpiecznymi, z lotnisk wojskowych i na lotniska wojskowe.

Nowe przepisy mają też uregulować zasady nadzoru Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (m.in. przeprowadzania kontroli) oraz Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki nad przestrzeganiem przepisów z zakresu transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną w lotnictwie cywilnym.

Projekt określa też zasady uzyskiwania uprawnień instruktorów prowadzących szkolenia z zakresu transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, sposób przeprowadzania szkoleń oraz egzaminowania osób czy metody informowania o wypadkach z materiałami niebezpiecznymi.


Rząd o przewozie materiałów niebezpiecznych statkami powietrznymi