zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd w I kw. ma przyjąć nowelę ustawy ws. modernizacji Parku Logistycznego Małaszewicze

10:46, 18.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

W pierwszym kwartale tego roku rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy, która m.in. pozwoli na modernizację Parku Logistycznego Małaszewicze – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Inwestycja jest warta ponad 3 mld zł.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o nowelizację ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe oraz ustawy o Funduszu Kolejowym.

„Podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie ram prawnych, które stanowić będą podstawę dla realizacji inwestycji mającej na celu wykonanie projektu pn. Modernizacja infrastruktury kolejowej w Rejonie Przeładunkowym Małaszewicze” – napisano w wykazie.

„Konieczność dokonania zmian w ww. ustawach wynika z faktu, że w obecnym stanie prawnym Cargotor sp. z o.o., odpowiedzialna za realizację projektu nie posiada wystarczających możliwości dysponowania środkami w wysokości pozwalającej na płynną realizację inwestycji (ok. 3,2 mld PLN)” – dodano.


Projekt umożliwiający PKP m.in. zmianę rozliczeń części podatków trafił do konsultacji
Jak napisano w uzasadnieniu kupno przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) udziałów w spółce Cargotor, która obecnie zarządza Małaszewiczami, doprowadzi do stanu, w którym zarządca infrastruktury kolejowej będzie posiadał całość ogólnodostępnej infrastruktury kolejowej w obszarze kolejowego przejścia granicznego Terespol – Brześć.

Pod koniec listopada ubiegłego roku PKP Cargo oraz PKP PLK podpisały list intencyjny, w którym zarządca infrastruktury wyraził zainteresowanie zakupem spółki Cargotor od przewoźnika towarowego.


„Czekamy na gwarancje MF, by ogłaszać przetargi na inwestycje kolejowe”
Przedmiotem transakcji ma być kupno przez PKP PLK od PKP Cargo 100 proc. udziałów w Cargotor. Jak podano w listopadzie ubiegłego roku, negocjacje w tej sprawie mają zakończyć się do końca czerwca 2022 r.

Spółka Cargotor zarządza Rejonem Przeładunkowym Małaszewicze, na który składa się około 180 km torów ze stacjami: Chotyłów, Małaszewicze, Kobylany, Bór, oraz rejonami: Zaborze, Wólka, Podsędków i Raniewo. Firma zarządza 33 punktami ekspedycyjnymi o łącznej długości 24 km torów.


Od 1 stycznia 2022 r. niektóre nieruchomości kolejowe i lotnisk zwolnione z podatku

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych