zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen

22:25, 26.09.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen – poinformował w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

„Rada Ministrów wyraziła dzisiaj zgodę na połączenie spółek GK PGNiG i PKN ORLEN” – napisał na Twitterze wicepremier Sasin.

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

Kancelaria wskazała, że połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo–energetycznego obejmującej ORLEN, LOTOS oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał ORLEN. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej – oceniono.

Według KPRM, postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo–energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji, spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.

Dzięki konsolidacji sektora paliwowo–energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo–Wschodniej – dodano.

Jak wskazano, polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.


Pęk: Senat po raz kolejny robi wszystko, by zablokować fuzję Orlenu i Lotosu

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych