zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Rząd wywiązał się poprawnie z obowiązku zabezpieczenia wszystkich służb medycznych”

10:57, 20.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wydaje mi się, że w trudnej sytuacji pandemii, w której się znalazła cała Europa i Polska również, polski rząd wywiązał się poprawnie z obowiązku zabezpieczenia wszystkich służb medycznych – ocenił w środę szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Michał Dworczyk przekonywał, że wszystkie decyzje podjęte w tej sprawie przez rząd i premiera były zgodne z prawem. – Dopilnowaliśmy tego w KPRM – podkreślił.

Poseł KO Michał Jaros skierował do wrocławskiej prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateuszka Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina. Dotyczą ono organizacji wyborów oraz zakupów środków ochronnych. Według posła KO chodzi o podejrzenie „niegospodarności oraz działań korupcyjnych przy zakupie niespełniających norm maseczek”.

– Brałem udział w dużej części procesów związanych z pozyskiwaniem sprzętu medycznego (...) W marcu sytuacja była bardzo trudna w całej Europie i jak potrzebny był ten sprzęt (...) Wiem jakie procedury były stosowane i gdzie ten sprzęt był kupowany, z związku z tym tu jestem spokojny – powiedział Dworczyk w Programie Trzecim Polskiego Radia. Zaznaczył, że poseł KO ma prawo składać takie zawiadomienia.

Zaznaczył, że sytuacja była wyjątkowa, dlatego w tzw. ustawie covidowej wyłączono pewne przepisy z prawa zamówień publicznych i wprowadzono szereg ułatwień.

Akcesoria medyczne przylecą z Chin. Wysłano po nie samolot
– To była sytuacja ekstraordynaryjna. Wtedy jeden z ministrów krajów UE do Chin latał z walizką pieniędzy, żeby na miejscu płacić za ten sprzęt, który potem trafił do tego kraju. Polska z kolei straciła bardzo dużą partię sprzętu ochronnego, o ile pamiętam to było w Austrii, która została podkupiona nam przez inny kraj europejski, gdzie właśnie też przyjechał urzędnik z pieniędzmi w gotówce i dokonał zakupu tego sprzętu. Tak to wówczas wyglądało. I wydaje mi się, że w tej trudnej sytuacji, w której się znalazła cała Europa, Polska również, rząd polski wywiązał się poprawnie z tego obowiązku zabezpieczenia wszystkich służb medycznych, ale i innych, które były na pierwszej linii frontu koronawirusa – zapewnił Dworczyk.

Dopytywany o postawiony przez Jarosa zarzut niegospodarności, Dworczyk powiedział, że nie zna treści tego zawiadomienia, ale jest przekonany, że wszystkie decyzje podejmowane przez rząd były zgodne z prawem, podobnie jak decyzje podjęte przez premiera. – Dopilnowaliśmy tego w KPRM, natomiast rozumiem, że ten okres i działania wzbudzają emocje, bo to czas ekstraordynaryjny – powiedział Dworczyk.

„Gazeta Wyborcza” napisała we wtorek o sprawie sprzętu ochronnego zamówionego przez państwowe koncerny KGHM i Lotos, który dostarczony został do Polski 14 kwietnia na pokładzie największego samolotu świata Antonowa–225 Mrija. Według „GW” „to premier Mateusz Morawiecki zlecił KGHM kupno maseczek, których certyfikaty okazały się nic niewarte; i to rząd za nie zapłaci”. Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił we wtorek, że informacje, iż premier zlecił kupno maseczek, które nie miały wymaganych certyfikatów, są nieprawdziwe.

Prezydent: Rusza masowa produkcja maseczek w Polsce

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych