zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Rząd zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego

07:36, 28.09.2021;   autor: akune;   źródło: IAR, PAP, Twitter

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się sprawą przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował Radzie Ministrów przedłużenie tego stanu o 60 dni.


Podziel się:   Więcej

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia zanotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Straż Graniczna udaremniła około 8 200 prób i zatrzymała 1 200 nielegalnych imigrantów.

Szef resortu spraw wewnętrznych powiedział, że sytuacja na granicy jest ciągle napięta – dochodzi do prowokacyjnych incydentów z udziałem służb białoruskich i do prób masowego łamania integralności naszej granicy.

– Nie mówimy tutaj o żadnych ruchach uchodźczych, mówimy tutaj o spowodowanej względami politycznymi masowej nielegalnej imigracji – podkreślił minister.

Mariusz Kamiński jest za tym, by stan wyjątkowy na granicy przedłużyć o 60 dni. – Musimy mieć poczucie, że nasza granica jest ściśle strzeżona, że nasi żołnierze i funkcjonariusze mają swobodę działań w tym wąskim pasie przygranicznym – zaznaczył.


Szef MSWiA na komisji sejmowej: Na granicy nadal niebezpiecznie; wiele prowokacji


Wiceszef MON: Zdecydowaliśmy o budowie specjalnych umocnień na granicy
Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września.

Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.


Szef SG: Bacznie przyglądamy się granicy z Ukrainą