zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rząd zajmie się we wtorek projektem powołującym Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

13:58, 27.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem, którego celem jest powołanie jednego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami.


Podziel się:   Więcej

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom powstanie przez połączenie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zmiany takie zakłada – znajdujący się we wtorkowym porządku obrad Rady Ministrów – projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw.

Powstanie Centrum – jak ocenia Ministerstwo Zdrowia, odpowiedzialne za przygotowanie projektu – zagwarantuje skoncentrowanie realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego w kierunku profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami w jednej jednostce organizacyjnej jako państwowej jednostce budżetowej, utworzonej przez ministra zdrowia.


Sprzedaż i picie alkoholu z ograniczeniami. Prezydent podpisał ustawę
MZ podnosi w ocenie skutków regulacji (OSR), że takie rozwiązanie wydaje się najbardziej optymalne.

„Dla zapewnienia wysokiego poziomu zdrowia populacji niezbędne jest skoordynowanie sposobu i zakresu realizowanej polityki publicznej, ukierunkowanej na promowanie zdrowia i przeciwdziałanie uzależnieniom” – akcentuje resort.

Zmiany mają zracjonalizować obciążenia administracyjne i poprawić efektywność prowadzonych kampanii i inicjatyw, przy znacznie wydajniejszym wykorzystaniu środków budżetowych przeznaczonych na pracę działających obecnie podmiotów – Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
W projekcie zaproponowano też zmiany w zakresie ustanawiania wojewódzkich i gminnych programów w obszarze profilaktyki uzależnień.

W projekcie uwzględnione zostały zmiany w systemie prowadzenia szkoleń w dziedzinie uzależnienia i uzyskiwania tytułu specjalisty.


Premier spotkał się z funkcjonariuszami, którzy udaremnili przemyt kokainy

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych