zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Dziecko powinno mieć kontakt z obojgiem rodziców”

Rząd zapowiada walkę o prawa ojców

16:13, 28.03.2013;   autor: kaien;   źródło: IAR

– Dziecko powinno mieć dobre kontakty tak samo z matką, jak i z ojcem – uważa pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Gabinet Donalda Tuska zapowiedział walkę o prawa ojców w sądach rodzinnych.

fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Podziel się:   Więcej

Administracja rządowa chce wpłynąć na zmianę mentalności sędziów w sądach rodzinnych. Teraz większość spraw rozwodowych czy o opiekę nad dzieckiem kończy się pozytywnie tylko dla matek. Tymczasem – jak przekonuje pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn – prawa ojców to równocześnie prawa dzieci. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, prawa ojców to sprawa całej rodziny, która w naszym kraju jest bardzo ważną „komórką społeczną” – dodała podsekretarz stanu. Według Kozłowskiej-Rajewicz rodzice czasem się rozwodzą ale nie może na tym cierpieć dobro dziecka.

Pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn spotkała się wczoraj z ojcami, którzy czują się pokrzywdzeni przez sądy. Ponad cztery godziny opowiadali o tym, jak są dyskryminowani w kwestiach dotyczących opieki nad dziećmi. Skarżyli się przede wszystkim na niesprawiedliwy podział tej opieki pomiędzy rodziców – ojcowie dostają najczęściej kilka dni w miesiącu, a czasem nawet kilka godzin tygodniowo.

Michał Fabisiak z konfederacji stowarzyszeń ojcowskich w Polsce „Dzielnytata.pl” w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że największą bolączką ojców jest właśnie „sądowa ignorancja”. Fabisiak sam od lat walczy o prawo do częstszego spotykania się z własnymi dziećmi. Wszędzie napotyka ogromne problemy.

Środowisko ojców nie potrafi się pogodzić z tym, że sądy rodzinne „oszukują ich” i nie dają szansy udowodnić, że mogą być tak samo dobrym opiekunem dla dziecka, jak matka. Zaledwie 4 proc. ojców wygrywa w sądzie i dostaje pełną opiekę nad pociechą.

Jednym z głównych postulatów, które od lat podnoszą organizacje ojcowskie, jest zapisanie w kodeksie rodzinnym tak zwanej opieki naprzemiennej w przypadku, gdy rodzice się rozwodzą. Według ojców taka forma opieki byłaby dla młodych ludzi optymalna. Pozytywnie o postulacie środowiska ojców wypowiadał się kilka razy Rzecznik Praw Dziecka.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych