zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Rzecznik rządu: Będziemy rozważać kroki prawne wobec Pfizera

10:28, 22.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Będziemy rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione – podkreślił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, liczy, że Pfizer wywiąże się ze swoich zobowiązań.


Podziel się:   Więcej

Nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri poinformował w środę, że Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Müller, który był w piątek gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, został zapytany, czy polski rząd zastanawia się nad rozwiązaniem, które mogą podjąć Włosi wobec firmy Pfizer.

Myślę, że taka decyzja mogłaby być podjęta w następnym miesiącu, jeżeli te dostawy nie zostaną uzupełnione zgodnie z deklaracją producenta – powiedział.

– W tej chwili mamy taką sytuację, że producent deklaruje/zobowiązuje się, że te różnice zostaną pokryte. W związku z tym liczymy, że tak faktycznie się stanie – zaznaczył rzecznik.

– Ale jeżeli tak nie będzie, to oczywiście wtedy trzeba będzie rozważać środki prawne – dodał minister.


Terminy szczepień. Infolinia oddzwoni, jeśli zabraknie wolnych miejsc
Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, „najistotniejsze jest to, aby w tym pierwszy kwartale liczba szczepionek, która była zadeklarowana, była dostarczona”.

– Liczymy na to, że faktycznie w tym zakresie Pfizer się wywiąże, natomiast ten przejściowy okres tych 2-3 tygodni będzie tylko już wspomnieniem za jakiś czas – mówił Müller.


Szef KPRM: Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień
Do Polski w poniedziałek zamiast planowanej dostawy 360 tysięcy dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy.

To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy.

Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone.


Rejestracja seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19